Odbory a iniciativy budou společně bojovat za lepší zítřky Čechů

Praha – „Všechny iniciativy se shodly na tom, že je potřeba bojovat proti reformám,“ zněla první věta šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslava Zavadila po schůzce se zástupci několika občanských sdružení. Dnešní schůze tedy ustanovila dlouhodobou spolupráci v boji proti nespravedlivým refromám a dalším krokům vlády. Sdružení ProAlt pak potvrdilo, že na 22. října organizuje demonstraci, kterou ČMKOS podpoří.

Zástupci občanských sdružení se s odboráři dohodli, že vytvoří síť mezi všemi organizacemi, aby mohla probíhat rychlá výměna informací. Půjde o dlouhodobou spolupráci, kteoru zahájí říjnová demonstrace. „Potřebujeme mít nástroj, jak lidi informovat, jak lidi organizovat,“ uvedl Jan Májíček z ProAlt. „Je právem občanů této země mít lepší podmínky,“ dodal při tiskové konferenci šéf odborářského svazu KOVO Josef Středula. Nové uskupení věří v silnou odezvu občanů.

Demonstrace na spadnutí

„Politika nepatří jenom politickým stranám, ale patří celé společnosti,“ tvrdí Májíček. Demonstrace na konci října to má ukázat. Celou akci sice ČMKOS bude zaštiťovat, tentokrát ale nebude svážet demonstranty z venkova. Zavadil je vyzval, aby přišli sami. „Když nedorazí, tak dají najevo, že jsou skutečně líní a že spí,“ řekl Zavadil. Celá akce odstartuje ve dvě hodiny odpoledne na náměstí Republiky. Půjde o demonstraci proti celé vládní politice. „Vláda si tímto uskupením, které dnes vzniká, vytvořila silnou opozici občanů a odborů,“ dodal Májíček.

0Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS:

„Znova opakuji: Není možné, aby jen odbory v této zemi dokázaly změnit postoj vlády. Je potřeba, aby se do toho zapojila i veřejnost. […] V téhle situaci je to povinnost každého občana, aby se bránil těmto reformám tak, jak jsou nastaveny.“


Odboráři dlouhodobě odmítají podobu většiny vládních reforem. Zatím však ve svém snažení necítí dostatečnou podporu veřejnosti. „Jestliže skutečně 80 procent lidí nesouhlasí, tak by to měli dát jasně najevo,“ zdůraznil v rozhovoru pro ČT24 předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Odbory samy podle něj postoj vlády změnit nemohou. „Pokud bychom chtěli udělat společné akce, tak by měly být ještě větší, než byla poslední demonstrace s účastí 55 tisíc lidí,“ slibuje si však od spolupráce s občanskými iniciativami Středula.

Podle šéfa poslanců TOP 09 Petra Gazdíka ale dnešní schůze nic nového nepřinesla. Iniciativy podle něj žádají lepší životní podmínky, neříkají ale už, kdo je má zaplatit. Pro politika z celého vystoupení vyplývá, že chtějí zástupci iniciativ i odborů žít na úkor budoucích generací.

Video Tisková konference odborů a občanských iniciativ
video

Tisková konference odborů a občanských iniciativ

Tisková konference odborů a občanských iniciativ

29. 9. 2011

Komentář Petra Gazdíka

Občanské iniciativy, které se podílejí na dnešní dohodě:

Národní rada osob se zdravotním postižením, sdružení ProAlt, Sdružení nájemníků, Rada seniorů, Iniciativa za společenskou změnu, Spojenectví práce a solidarity, Alternativa zdola, Ekumenická akademie, Ne základnám, Veřejnost proti korupci, Česká ženská lobby, Fórum 50.


Nyní se odbory zaměřili na rozpočet

Hlavní výtky odborů teď směřují na ministerstvo financí. Podle nich je odhad růstu HDP v příštím roce nadhodnocený, což by prohloubilo plánovaný stopětimiliardový schodek. V tomto případě vláda uznává, že nejspíš dojde na korekce. To ale odborům nestačí. Středula dnes dokonce uvedl, že by měl ministr fianncí Miroslav Kalousek vrátit ocenění, které převzal od mezinárodního časopisu Emerging Markets. Cenu získal jako nejlepší ministr financí roku z oblasti rozvíjejících se evropských ekonomik. Titul mu byl udělen už podruhé.

Vzhledem k tomu, že nejsou známa konkrétní čísla, není podle premiéra Petra Nečase možné vědět, jak bude ovlivněna příjmová a výdajová strana státního rozpočtu. Bude prý nezbytné počkat na počátek příštího roku a podle toho modifikovat státní rozpočet. Už nyní ale premiér připustil, že místo 2,5procentního růstu, se kterým počítá návrh státního rozpočtu, by mohl v příštím roce hrubý domácí produkt Česka vzrůst jen asi o 1,5 procenta. Příjmy státu by tak propadly zhruba o 12 miliard korun.

Jeden úspěch si už ale odboráři mohou pomalu začít připisovat. Byli dostatečně hlasití a vytvrvalí v odporu proti zrušení daňového zvýhodnění stravenek. To nakonec nenašlo dostatečnou podporu ani v řadách Věcí veřejných ani občanských demokratů, a tak nejspíš nakonec zůstane zvýhodnění zachováno.

Video Odbory hledají spojence k protestům
video

Odbory hledají spojence k protestům