Velkou auditorskou čtyřku čekají těžké časy

Brusel – Evropská komise chystá „útok“ proti velké auditorské čtyřce. Chce prosadit přísnější pravidla tak, aby zvýšila nezávislost takových firem a také stimulovala konkurenci. Nová pravidla by je donutila vzdát se konzultačních služeb a sdílet auditorské práce s menšími rivaly. Píše o tom Financial Times.

Návrh opatření, který nyní Brusel dolaďuje, by měl být zveřejněný v listopadu. Podle plánu by společnosti s bilancí převyšující miliardu eur musely najmout dva auditory, aby mohly společně zauditovat účetní knihy. Nejméně jedna z těchto firem by musela být mimo „velkou čtyřku“, kterou tvoří firmy Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young a KPMG. „Pokud máte dvě firmy, které vám dělají audit, tak samozřejmě je tam jakási dvojí kontrola. To znamená, že je tam ten pozitivní prvek. Ale lépe bych hodnotil to opatření, které zavádí tu rotaci firem po devíti letech,“ tvrdí Martin Janíčko z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier:

„Auditoři hrají zásadní roli na finančních trzích. Banky, investoři, makléři - všichni musí důvěřovat jejich prohlášením. Jenže v tom, jak auditorský sektor dnes pracuje, jsou mezery.“


Velká čtyřka se bouří, malí auditoři si mnou ruce

PwC sice tvrdí, že plně podporuje legislativní reformy, které přispějí k dalšímu zvýšení kvality auditu a odstraní konkurenční bariéry na trhu, ovšem na základě řádné analýzy současné situace. „Zde nejsou důkazy pro to, že tyto návrhy přispějí ke zvýšení kvality auditu. Také jim bylo vysloveno jen velmi málo podpory v rámci veřejné konzultace v Evropě a byly odmítnuty českými regulátory,“ tvrdí ale partner tuzemské pobočky PricewaterhouseCoopers Petr Kříž.

„Ty přátelské vazby mohou vzniknout mezi osobami, nikoliv mezi právnickými subjekty. A z tohoto pohledu ve většině společností dochází ke střídání managementu, dochází i ke střídání auditorského týmu. Čili ta obměna tady je,“ dodává Kříž. Nová regulace se nelíbí ani řídicímu partnerovi KMPG ČR Janu Žůrkovi. „My se domníváme, že více regulace vede spíš k oslabení konkurenceschopnosti Evropy,“ tvrdí Žůrek.

Video Reportáž Jana Spilky
video

Reportáž Jana Spilky

Reportáž Jana Spilky

27. 9. 2011

Komentář Martina Janíčka

Menší auditoři, jako je BDO nebo Grant Thornton, naopak za snížení překážek vstupu na trh už lobbují dlouho. Velké čtyřce se jim v tom ale doposud dařilo bránit. „Z toho, co o těch návrzích vím, jsem znepokojen rozsahem některých z nich. Ale s principem, že je potřeba udělat změnu, souhlasím,“ tvrdí ředitel páté největší auditorské skupiny BDO International Jeremy Newman.

Sto let spolupracovat nebudete

Další novinkou by byla povinná rotace. Auditoři by mohli pro velké společnosti pracovat maximálně po dobu devíti let. Některé velké nadnárodní firmy mají totiž stejného auditora i déle než století, připomněl list. Podle návrhu by také velké auditorské společnosti neměly mít kvůli možnému střetu zájmů povoleno poskytovat další služby, které nejsou spjaté s jejich auditorskou činností, například konzultační a poradenské služby. „Konzultační služby mají rozsáhlý charakter, to bude velmi těžké zavádět do praxe. Bude velice těžké dokázat nějaké firmě, jaké přesné konzultační služby využívá od té které firmy,“ dodává Janíčko.

Zmiňované významné auditorské domy už se proti návrhům začínají ozývat. Poškodilo by to prý podle nich kvalitu auditů i zvýšilo náklady pro společnosti, které jejich služeb využívají.