ČR a USA utužují spolupráci v jaderném výzkumu, je to kvůli Temelínu?

Praha – Spojené státy a Česká republika posílí spolupráci v oblasti civilního jaderného výzkumu a bezpečnosti jaderné energetiky. Spolupracovat chtějí na poli vědeckém i na poli národní regulace. Spolupráce, která by měla mimo jiné urychlit výměnu nových objevů a jejímž výsledkem by mělo být zvýšení bezpečnosti a účinnosti jaderných reaktorů, má ale řadu kritiků. Sociální demokraté i někteří analytici poukazují na to, že Američané jejím prostřednictvím chtějí zvýšit své šance na získání zakázky na dostavbu dalších dvou reaktorů v jaderné elektrárně Temelín.

„Tím, že budou spolupracovat naši inženýři, vědci, univerzity, národní regulátoři, tak společně budeme pracovat na vytvoření bezpečného a zabezpečeného přístupu k civilní jaderné energetice pro všechny,“ prohlásil náměstek amerického ministra energetiky Daniel Poneman. Součástí spolupráce má být výměna informací, ale také například výměnný program pro vysokoškolské vědce. V Praze by se měl uskutečnit také workshop o bezpečnosti jaderné energetiky. „Povede to k vytvoření pracovních příležitostí a prosperitě v obou našich národech,“ zdůraznil Poneman.

ČSSD: USA chtějí získat výhodu v tendru na dostavbu Temelína

Milan Urban, stínový ministr průmyslu (ČSSD)

„Taková spolupráce může být výhodná pro Českou republiku, ale nesmí to být podmiňováno nějakými výhodami v tendrech.“


Slibně vyhlížející spolupráce má podle ČSSD jedno velké ale. Může za ní prý stát snaha zvýšit šance americké společnosti Westinghouse v tendru na dostavbu 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Temelín. Podle vládou schváleného harmonogramu by měl být vítěz tendru vybrán v roce 2013. Kromě Westinghousu se o dostavbu mladší ze dvou českých jaderných elektráren uchází také česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a také francouzská společnost Areva.

„Myslím si, že je dobře, že je tady mezinárodní spolupráce v oblasti jaderného výzkumu, jaderné bezpečnosti, ale přichází to v době, kdy je to, řečeno jemně, příliš viditelné z hlediska blížícího se tendru na dostavbu 3. a 4. bloku v Temelíně,“ varoval před časovým souběhem posílení česko-americké spolupráce a tendru Urban.

Milan Urban
Zdroj: isifa/LN
Autor: František Vlček

ČSSD dávají za pravdu i analytici

Jako podezřelou vidí spolupráci mezi Spojenými státy a Českou republikou v oblasti jaderného výzkumu a jaderné bezpečnosti i někteří analytici. „Určitě je to nápadné, že tak velkorysá nabídka přichází právě v době, kdy zanedlouho půjde do tuhého a bude se rozhodovat mezi třemi vážnými nabídkami kandidátů, mezi kterými je i americká firma Westinghouse,“ upozornil analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

„Nepochybně je tato nabídka spolupráce ovlivněna perspektivou příštího jaderného byznysu,“ dodal. Zároveň ale podotkl, že za své zájmy budou lobbovat zcela jistě i další uchazeči o dostavbu Temelína. Připomněl zejména tradici česko-ruské spolupráce na poli jaderné energetiky, kterou se zřejmě bude snažit využít česko-ruské konsorcium.

Tendr na dostavbu Temelína je jednou z mála příležitostí svého druhu, které jsou nyní pro firmy věnující se jaderné energetice celosvětově k dispozici. Tři uchazeči v něm bojují o zakázku v hodnotě zhruba 500 miliard korun.

Video Brífink o americko-české spolupráci v oblasti jádra
video

Brífink o americko-české spolupráci v oblasti jádra

Brífink o americko-české spolupráci v oblasti jádra

27.9.2011

Zájem USA o Temelín

Rozhovor s Milanem Urbanem a Jiřím Gavorem