Cupka dostane za prodej Sazky až 35 milionů

Praha - Zhruba 30 až 35 milionů korun dostane insolvenční správce Sazky Josef Cupka z prodeje zkrachovalé loterijní firmy. „Odměna správce vyplývá z vyhlášky o odměňování insolvenčních správců, přibližně se může v tomto rozmezí pohybovat,“ vysvětlila Cupkova mluvčí Lenka Tichá. Sazku v pondělí oficiálně získaly skupiny PPF a KKCG, které za ni ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku, konkrétně 3,81 miliardy.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Viktor Chlad

Dluhy loterijní firmy by se měly vypořádávat v příštích dnech a týdnech. Jak uvedl právník Martin Liška, v těchto případech jsou v první řadě v plné výši uspokojeni zajištění věřitelé, tedy ti, kteří mají vůči prodávanému majetku firmy nějaké zajišťovací nebo zástavní právo. Uspokojují se postupně podle doby vzniku zástavy. Od jejich pohledávky se pouze odečte poměrná výše odměny insolvenčního správce a náklady spojené se zpeněžením, udržováním a správou majetku.

Poté, co jsou uspokojeni zajištění věřitelé, přichází na řadu pohledávky za majetkovou podstatou. Sem se řadí odměna a výdaje správce, náklady spojené se spravováním a udržováním podstaty, daně v průběhu insolvenčního řízení, sociální a zdravotní pojistné a zaměstnanecké nároky v průběhu insolvenčního řízení. Pokud by tyto nároky zbylá částka plně nepokryla, uspokojují se poměrně. Poté se zbytek výtěžku podle výše přihlášených pohledávek rozdělí mezi přihlášené věřitele, dodal Liška.

Sazka
Sazka

iDnes: Zajištění majitelé mají v Sazce 500 milionů

Podle serveru iDnes.cz s poukazem na Český rozhlas Radiožurnál mají zajištění věřitelé v Sazce zhruba 500 milionů. Zbytek pohledávek drží nezajištění věřitelé, jde zhruba o více než deset miliard korun. Celkem tři čtvrtiny zajištěných pohledávek drží skupiny PPF a KKCG, které by podle iDnes měly získat z dluhů ze Sazky 375 milionů.

Podle Tiché jsou tyto informace spekulacemi. „Toto ještě nikdo nepropočítal, je to živý organismus, který se stále vyvíjí, je tam ještě mnoho nevyjasněných obchodních vztahů, incidenčních žalob a dalších faktorů, které mohou výpočet ovlivnit. Navíc konkurz stále běží a doba, kdy bude správce peníze získané za podnik Sazka rozdělovat, je zatím příliš vzdálená. Je to dělení medvěda, který ještě běhá po lese, účet není ještě ukončen,“ doplnila mluvčí.

Smlouvu o prodeji největší české loterijní společnosti podepsal Cupka v pondělí s vítězem soutěže poté, co věřitelský výbor uzavření smlouvy o prodeji schválil. Skupina Penta, která se tendru kvůli jeho údajné nezákonnosti nezúčastnila a mimo soutěž nabídla za Sazku pět miliard korun, uvedla, že podá žalobu na neplatnost této smlouvy. Česká spořitelna, která je členem věřitelského výboru, navrhla insolvenčnímu soudu zrušení výběrového řízení a následně jeho nové vyhlášení.