Evropská komise provedla u plynařů razii kvůli možnému kartelu

Brusel – Evropská komise má vážné podezření z vytvoření kartelu mezi plynárenskými firmami. Kvůli možnému obcházení pravidel hospodářské soutěže tak provedla razie ve firmách, které zajišťují dodávky plynu do zemí EU ve střední a východní Evropě. Skupina vyšetřovaných společností zahrnuje rovněž českou plynárenskou společnost Vemex nebo RWE Transgas, která je součástí německého energetického gigantu RWE.

Komise jména konkrétních států ani firem, v nichž se inspekce uskutečnily, jako obvykle při podobných akcích neuvedla. Sdílnější byli zástupci jednotlivých firem. „Mohu potvrdit, že ve společnostech RWE AG, RWE Transgas a RWE Supply & Trading byly od rána inspekce Evropské komise,“ potvrdil nicméně agentuře Reuters mluvčí RWE Transgas Martin Chalupský.

Zájem o Vemex podle manažera Huga Kyselky zřejmě souvisel s kontrolou v mateřské společnosti Gazprom Germania. Dalšími vyšetřovanými společnostmi jsou podle informací severu iDnes.cz firmy E.ON Ruhrgas se sídlem v Essenu a rakouský OMV. Komisaři pravděpodobně navštívili i slovenský SPP a další firmy v Polsku a Maďarsku.

Brusel se domnívá, že si firmy mohly trh „rozparcelovat“ prostřednictvím dohod, které by mohly být v rozporu s unijním právem. Navíc se obává i toho, že si stanovovaly díky dohodám neúměrně vysoké ceny.

Komise v prohlášení rozeslaném novinářům napsala, že podobné razie jsou předběžným krokem při vyšetřování možných porušení pravidel volné hospodářské soutěže. To ale ještě neznamená, že kontrolované společnosti normy opravdu porušily. To se ukáže až během dalšího šetření. K jeho dokončení nemá komise žádné pevně stanovené termíny.