Inflace v eurozóně nečekaně vyskočila a umocnila obavy z možné recese

Brusel - Meziroční růst spotřebitelských cen v září v eurozóně zrychlil na tři procenta. V srpnu inflace činila 2,5 procenta. Inflace eurozóny je tak nejvyšší od října 2008. Na finančních trzích dnešní statistiky přispěly k eskalaci obav z globálního zpomalení. Londýnský index FTSE 100 ztrácel kolem poledne 1,65 procenta, německý DAX ztrácel dokonce 2,75 procenta.

Výrazné zrychlení růstu spotřebitelských cen překvapilo analytiky, kteří čekali, že inflace zůstane zhruba na srpnové úrovni, případně vzroste jen mírně. Za nárůstem je možné hledat zejména zvýšení inflace v Německu z 2,4 na 2,6 procenta.

Podle analytiků je po dnešních údajích Eurostatu možné vyloučit, že by Evropská centrální banka příští týden mohla snížit úrokovou sazbu. O této možnosti se mezi investory spekulovalo; banka by tímto postupem mohla podpořit oslabující evropskou ekonomiku, neboť dopady krize podkopávají důvěru firem a zvyšují hrozbu další recese.

Nyní je ale růst úrokových sazeb v eurozóně velmi nepravděpodobný, protože inflace je už desátý měsíc za sebou nad limitem dvou procent, který si Evropská centrální banka vytyčila jako střednědobý výhled. Podle Eurostatu bývá tento „rychlý odhad“ inflace, který neobsahuje žádné další podrobnosti, velmi přesný. Jen málokdy se od něj konečný výsledek liší o více než 0,1 procentního bodu.