V roce 2030 bude v Česku stát další jaderná elektrárna

Praha – Nový šéf ČEZu Daniel Beneš se chce soustředit hlavně na jadernou energetiku. Podle něj totiž vládne v Evropě v oblasti energetiky nejistota, která zde nikdy předtím nebyla. Cena elektřiny podle něj silně kolísá a navíc není jasné, jak bude Evropa přistupovat k emisím skleníkových plynů a k obnovitelným zdrojům. ČEZu navíc dle jeho slov udělil stát nový úkol – musí zajistit co největší energetickou soběstačnost a nezávislost. Ke splnění takového přání vede podle Beneše jediná cesta – postavit novou elektrárnu.

„Rozvoj jaderné energetiky je na prvním místě našich priorit. Nejde jen o dostavbu Temelína, ale i o to, že prodloužíme životnost Dukovan, zvýšíme výkon našich stávajících bloků a zkrátíme jejich odstávky,“ podotkl šéf ČEZu. Uhelné elektrárny budou podle něj spíše dožívat. Nepředpokládá totiž, že bude možné využít hnědé uhlí za těžebními limity v severních Čechách. A výroba z obnovitelných zdrojů u nás podle Beneše dosáhne do roku 2020 třinácti procent celkové spotřeby.

Podle zatím pracovní verze Státní energetické koncepce, kterou nyní projednávají ministerstva, má jaderná energetika pokrývat v budoucnu 80 procent domácí spotřeby elektřiny. První z chystaných dvou nových bloků Temelína začne podle nového šéfa ČEZu vyrábět elektřinu v roce 2022 nebo 2023, druhý asi o osmnáct měsíců později. V té době by měla společnost pracovat už i na stavbě nových reaktorů v Dukovanech.

Po roce 2030 by navíc Beneš chtěl, aby se zahájila stavba zcela nové jaderné elektrárny. Nepočítá však s tím, že by k tomu došlo už během jeho vlády v ČEZu. „My o další lokalitě pro jadernou elektrárnu neuvažujeme. ČEZ se ovšem za rok 2030 nedívá, stát musí plánovat v delším horizontu,“ vysvětlil. Otázkou je, nezkříží-li plány ČEZu Evropská unie, kde výrazně posílil protijaderný tábor.