„Rozvoj jaderné energetiky je na prvním místě našich priorit. Nejde jen o dostavbu Temelína, ale i o to, že prodloužíme životnost Dukovan, zvýšíme výkon našich stávajících bloků a zkrátíme jejich odstávky,“ podotkl šéf ČEZu. Uhelné elektrárny budou podle něj spíše dožívat. Nepředpokládá totiž, že bude možné využít hnědé uhlí za těžebními limity v severních Čechách. A výroba z obnovitelných zdrojů u nás podle Beneše dosáhne do roku 2020 třinácti procent celkové spotřeby.
Podle zatím pracovní verze Státní energetické koncepce, kterou nyní projednávají ministerstva, má jaderná energetika pokrývat v budoucnu 80 procent domácí spotřeby elektřiny. První z chystaných dvou nových bloků Temelína začne podle nového šéfa ČEZu vyrábět elektřinu v roce 2022 nebo 2023, druhý asi o osmnáct měsíců později. V té době by měla společnost pracovat už i na stavbě nových reaktorů v Dukovanech.
Po roce 2030 by navíc Beneš chtěl, aby se zahájila stavba zcela nové jaderné elektrárny. Nepočítá však s tím, že by k tomu došlo už během jeho vlády v ČEZu. „My o další lokalitě pro jadernou elektrárnu neuvažujeme. ČEZ se ovšem za rok 2030 nedívá, stát musí plánovat v delším horizontu,“ vysvětlil. Otázkou je, nezkříží-li plány ČEZu Evropská unie, kde výrazně posílil protijaderný tábor.