České dráhy zvýší od prosince ceny jízdného

Praha - České dráhy zvýší od prosince ceny jízdného. Společnost nedokáže ve vlastním rozpočtu najít rezervy, kterými by byla schopná dorovnat plánované navýšení daně z přidané hodnoty (DPH). ČTK to dnes sdělil mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Konkrétní zvýšení cen ani další podrobnosti neuvedl.

Dráhy ceny základního jízdného v posledních dvou letech neměnily, a to ani přes zvýšení DPH a meziroční růst cen vstupů. „Zatím se nám vždy podařilo vlastními úsporami zdražení předejít. Stejně jako jiné firmy proto budeme muset ceny jízdného od prosince skutečně upravit,“ uvedl Šťáhlavský.

České dráhy od minulého týdne poprvé čelí konkurenci. Na železnici vyjely vlaky Regiojet soukromé společnosti Student Agency. Na trase mezi Havířovem a Prahou jezdí tři spoje RegioJetu denně každým směrem. Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně. České dráhy tři dny po zahájení provozu RegioJetu nabídly zvýhodněné jízdné na tratích mezi Prahou a Brnem, Zlínem, Ostravou a Hradcem Králové. Jízda z Olomouce do Prahy například místo 310 korun vyjde na 220 korun. Obdobně základní jízdné z Ostravy klesne z 438 korun na 295 korun.

Video Vstup Petra Šťáhlavského
video

Vstup Petra Šťáhlavského

Cena základního jízdného u konkurenčního Regiojetu mezi Ostravou a Prahou koupeného ve vlaku nebo na nádraží činí 420 korun. Jízdné prostřednictvím takzvané kreditní jízdenky vyjde cestujícího na 230 korun. Podmínkou je bezplatná registrace na stránkách dopravce. Za 295 korun budou cestovat lidé využívající otevřenou jízdenku, kteří si online nebo textovou zprávou bezplatně rezervují místenku. Mluvčí Regiojetu Aleš Ondrůj k tomu tehdy uvedl, že představené změny jízdného Českých drah nejdou správným směrem. Podle něj jde zároveň o zneužití monopolního postavení drah a skutečnosti, že ČD dostávají dotace na provozování svých vlaků.

Snížená desetiprocentní sazba DPH vzroste od příštího roku na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby sjednotí na 17,5 procenta.