Řecko poslalo ropu Brent pod 100 dolarů za barel

Londýn - Rostoucí obavy z dopadů řecké krize na banky a evropskou i globální ekonomiku srážejí také světové ceny ropy. Severomořská ropa Brent se dnes propadla pod psychologickou hranici 100 dolarů za barel, kde byla naposledy 9. srpna. Globálních trhů se zmocňuje strach z bankrotu Řecka s vážnými dopady na bankovní systém a celou světovou ekonomiku. Ve výrazném poklesu dnes pokračují i akciové trhy.

Na začátku odpoledne klesla ropa Brent o několik centů pod 100 dolarů a ve 13:46 SELČ byla se ztrátou 1,60 dolaru na 100,13 dolaru za barel. Americká ropa WTI oslabila o téměř dva dolary na 75,70 dolaru za barel.

analytici banky Goldman Sachs

„Trh se stále zaměřuje na rizika nové ekonomické recese, která by byla spuštěna tlakem na evropský finanční a bankovní systém.“

Zdroj: agentura Reuters


Jako o první oběti řecké krize se mezi evropským bankami mluví o francouzsko-belgické Dexie. „Myslím, že strach dostává stále víc lidí. Vládnou obavy z finanční minikrize,“ komentoval možnost pádu některých evropských bank Tony Nunan z japonské obchodní společnosti Mitsubishi Corp.

Současně ropu oslaboval i silný kurz dolaru. Euro se drželo v blízkosti pondělních devítiměsíčních minim a dolar stoupl ke koši šesti měn na nové maximum za tři čtvrtě roku.