Nezaměstnaných absolventů v Česku přibývá

Praha – V Česku je v současnosti 32 tisíc nezaměstnaných čerstvých středoškoláků. Počet nezaměstnaných ještě zřejmě poroste, protože v září a říjnu se tradičně hlásí na úřady práce nová vlna studentů, kterým se po skončení školy nepodařilo práci sehnat. Nejhorší situace vládne ve stavebnictví. Vyplývá to z údajů Národního ústavu vzdělávání.

Úřady práce plní zejména studenti středních škol, kteří studium zakončili výučním listem. Sehnat pro dnešní středoškoláky zaměstnání například ve stavebnictví je kvůli utlumení stavebních aktivit v loňském roce prakticky nemožné. Nezaměstnaných v oboru je podle posledních statistik téměř 25 procent. Mezi vyučenými jsou na samém dně žebříčku zaměstnanosti rovněž studenti gastronomie, hotelnictví, potravinářství a textilního průmyslu. Práci jich po škole nemá nebo nemůže sehnat více než 20 procent.  

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

Naopak nejlépe si letos na poli shánění práce stojí absolventi zdravotnických škol, kterých je nyní bez práce přibližně 8 procent. Při hledání zaměstnání si nemůžou stěžovat ani studenti technologických oborů nebo výpočetní techniky.

Absolventi učňovských škol mají málo praxe, protože český školský systém neodpovídá požadavkům firem a zaměstnavatelů, což má v důsledku negativní dopady na konkurenceschopnost celé České republiky. Úřady práce mluví o dnešní situaci jako o začarovaném kruhu. Absolventi vezmou jakoukoli práci, i mimo svůj obor, jenže tím paradoxně zabírají místa v jiném odvětví.

Jiří Hrdlička, ředitel Úřadu práce v Jihlavě:

„Když budu řemeslo umět dobře, můžu fungovat jako drobný živnostník a nemusím spoléhat na to, že mě někdo zaměstná. Mohu zaměstnat sám sebe.“