Stovka solárních firem žádá odškodnění za miliardy

Praha – Bezmála rok poté, co vláda a Parlament zdanily solární proud a zrušily další výhody pro fotovoltaické elektrárny, se na stát obrátilo už zhruba sto domácích a zahraničních investorů, kteří požadují finanční kompenzaci. Pokud firmy ve sporu se státem uspějí, mohl by rozpočet zchudnout o miliardy korun. Informaci přináší v ranním vydání server Aktuálně.cz.

Ministerstvo financí si však takovou variantu nepřipouští. „Domníváme se, že naše právní pozice zůstává pevná,“ řekl Aktuálně.cz Michal Ţurovec z tiskového oddělení ministerstva. Zároveň ale uznal, že situace může dospět až k arbitrážím. „Riziko arbitráží nemůžeme vyloučit,“ dodal.

Mezi žadateli jsou i zahraniční investoři

Michal Ţurovec uvedl, že ze stovky žadatelů o odškodnění je 20 zahraničních investorů, kteří zahájili spor podle mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic. „Je to postup, který za jistých podmínek vede až k mezinárodní arbitráži,“ řekl serveru Ţurovec.

Ministerstvo eviduje například podání podle německo-české, lucembursko-české, holandsko-české nebo britsko-české smlouvy o ochraně investic. „Paralelně jsou nároky vzneseny i podle mnohostranné mezinárodní smlouvy, tedy Úmluvy k Energetické chartě,“ dodal Ţurovec.

Žádný ze sporů, mezinárodních i českých, zatím nebyl ukončen. Spíše se očekává, že většina z nich nakonec skončí právě u soudu, respektive u arbitráže. „Mezinárodní spory se momentálně nacházejí ve stadiu vyjednávání o možnosti smírného řešení. Česká podání zatím vyhodnocujeme,“ řekl Aktuálně.cz Ţurovec. Dodal, že některá jednání se zahraničními investory se uskutečnila v létě, další se momentálně připravují.

Počet stížností zřejmě poroste

Kromě odškodnění za zpětné zdanění solárního proudu požadují investoři kompenzaci také za to, že kvůli vyhlášenému stop-stavu nebyla jejich elektrárna připojena do sítě, anebo za to, že stát od letošního roku zrušil podporu pro takzvané ostrovní systémy, v nichž výrobci nedodávají proud do sítě, ale spotřebovávají ho sami.

Stovka investorů, kteří žádají po státu odškodnění za retroaktivní opatření ve fotovoltaice, není podle serveru Aktuálně.cz konečné číslo. Jen advokátní kancelář Šikola a partneři chystá další žádosti.