Státní dluhopisy frčí, objednávky přesáhly 13 miliard

Praha - Ministerstvo financí prodá více spořicích státních dluhopisů, než původně plánovalo. K dnešní 14. hodině ministerstvo evidovalo objednávky za 12,4 miliardy korun, z toho bylo uhrazeno investory zhruba 5,6 miliardy korun. Původní limit emise činil deset miliard korun. Ministerstvo financí o tom dnes informovalo na facebookovém profilu spořicích státních dluhopisů s tím, že podrobnosti k navýšení emise sdělí na čtvrteční tiskové konferenci. Banky uvedly, že evidují k dnešní 16. hodině přes 17 800 objednávek v celkovém objemu 13,1 miliardy korun. Největší zájem je v Praze a Středočeském kraji.

Dluhopisy jsou od pondělka k dostání na celkem 378 pobočkách České spořitelny, ČSOB a Komerční banky. Cenné papíry si mohou koupit občané ČR i cizí státní příslušníci. Dále jsou k dispozici občanským sdružením, nadacím a nadačním fondům, církvím, obecně prospěšným společnostem a zahraničním neziskovým společnostem. ČSOB eviduje k dnešnímu dni 5 111 objednávek za 7,74 miliardy korun. Česká spořitelna přijala k dnešku zhruba 10 300 objednávek za 3,76 miliardy korun.

Komerční banka k dnešní 17. hodině měla 2 406 žádostí v celkovém objemu 1,7 miliardy korun. „Drtivá většina objednávek je od tuzemských fyzických osob. Zatím jsme přijali pět objednávek cizinců a pět objednávek od neziskových organizací. Nejvyšší objednávka činila 120 milionů kusů. Nejnižší pak 1 000 kusů,“ uvedla mluvčí banky Monika Klucová.

Původní plány ministerstva počítaly s tím, že dluhopisy bude možné objednávat do 1. listopadu. Podle posledních vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska to ovšem bude možné zřejmě jen do pátku. Dluhopisy by mělo MF následně vydat 11. listopadu. Výnos jednoletého státního dluhopisu je podle ministerstva dvě procenta. Za 1 000 dluhopisů v hodnotě jedné koruny, což je minimální objednávka, zaplatí zájemce 980 korun a MF mu za rok vyplatí 1 000 korun. V případě pětileté splatnosti jsou k dispozici dva typy dluhopisů, pětiletý kupónový dluhopis a pětiletý reinvestiční dluhopis. U těchto dluhopisů je rostoucí úroková sazba, efektivní zhodnocení dluhopisů by mělo činit u pětiletých dluhopisů přes tři procenta. Úroky budou připisovány každý rok.

U pětiletého reinvestičního dluhopisu si zájemce nenechá vyplácet každoročně úrokový výnos, ale bude mu reinvestován v podobě nákupu dalších dluhopisů s tím, že celkový úrokový výnos obdrží k datu splatnosti současně s nominální hodnotou. 

Spořicí dluhopisy se nebudou zdaňovat

Na dluhopisy se sice nevztahuje žádná daňová výjimka, ani žádné osvobození od daně, ale jelikož je jejich nominální cena jedna koruna, vlivem zaokrouhlení je efektivní daň z dluhopisů nulová. Po celé upisovací období platí pravidlo, že nebude-li úhrada ceny pořizovaných dluhopisů připsána na účet do pěti pracovních dnů od podání žádosti, žádost bude stornována.