Toyota plně obnovila výrobu

Tokio - Toyota je po březnovém zemětřesení v Japonsku, které ochromilo její výrobu, zpátky ve hře. Celosvětová produkce největší japonské automobilky se minulý měsíc vyšplhala zpátky na úroveň z období před zemětřesením, jak dnes oznámila firma. Dodala, že v příštích měsících se bude snažit výpadek produkce způsobený zemětřesením nahradit pomocí přesčasů a mimořádných směn.

V březnu poškodilo ničivé zemětřesení továrny na výrobu automobilových součástek v severovýchodní části Japonska. Následně nedostatek součástek spolu s výpadky elektřiny přiměl Toyotu i další automobilky k omezení produkce. Původně přitom Toyota předpokládala, že výrobu plně obnoví až na konci letošního roku.

Ještě loni byla Toyota z hlediska objemu prodeje největší automobilkou na světě. V letošním prvním pololetí se však v důsledku problémů způsobených zemětřesením propadla na třetí příčku za amerického rivala General Motors a německého konkurenta Volkswagen.

Toyota v prvním finančním čtvrtletí končícím v červnu kvůli důsledkům zemětřesení prodělala na provozní úrovni 108 miliard jenů (26 miliard korun) po zisku 212 miliard jenů před rokem. Vykázala tak první provozní ztrátu za dva roky.