Chystá se největší uhelná akvizice v historii

Camberra – Na trhu s uhlím se chystá největší akvizice v historii. Zájem je o australského těžaře New Hope. Ten by mohl být novou nadějí pro Japonsko postižené zemětřesením i Čínu, která prahne po energii. Zájemci by podle odhadů mohli zaplatit až 5 miliard 600 milionů amerických dolarů.

Důvodů k akvizici je dle investorů víc, především nezadluženost firmy a přebytky hotovosti . Výhodou je i strategická pozice – přístav. Čína, která ještě donedávna suroviny vyvážela, je teď kvůli ekonomickému boomu dováží a podobně je na tom i Indie. Mluví se i o zásobování Japonska. To po nedávném zemětřesení zcela odmítá energii z jádra. Třetinu elektřiny tak musí získat z jiných zdrojů.

Co stojí za zájmem investorů

„Společnosti se poohlížejí po New Hope, protože chtějí vytvořit a kontrolovat zásoby, aby mohly vyvážet do země, která v budoucnu zaujme místo Spojených států, tedy do Číny,“ říká Bill O'Grady, hlavní stratég společnosti Confluence Investment Management in St. Louis.

„Firma těží energetické uhlí a to má aktuálně mnohem příznivější vyhlídky než koksovatelné uhlí, které se dodává ocelárnám,“ tvrdí analytik Komerční banky Josef Němý.


Kdo jsou potenciální zájemci

Dle Josefa Němého by mohly mít o australského těžaře zájem především globální giganty, jako je například Xstrata nebo BHP Britain. Zájem by podle něj mohly projevit i jiné australské nebo japonské firmy.

Těžba uhlí
Těžba uhlí

Zpomalení světové ekonomiky se už podepsalo na zájmu o uhlí ze strany oceláren. To vedlo od začátku roku ke spojení několika těžařů. Ani akvizice ale nezabránily propadu jejich tržní hodnoty. Například akcie Alpha Natural (Resources) spadly už o dvě třetiny.

Letos v březnu se cena energetického uhlí přehoupla přes hranici 130 dolarů za metrickou tunu. Zpomalení světové ekonomiky ji srazilo o 10 dolarů níž. Podle odhadu analytiků by však v dalších měsících opět měla růst.