Jednalo se sice podle Reuters o dosud nejtvrdší Obamova slova na adresu Číny v této otázce, ale prezident přesto nyní nepodpořil navrhovaný zákon namířený proti Číně. Také ho ale zcela nezavrhl.
Čína se obává obchodní války
V Senátu, kde má většinu Obamova Demokratická strana, se podle všeho schyluje ke schválení zákona, který by i hrozbou sankcí tlačil na Čínu. Senátoři mají podle agentury AFP hlasovat v úterý. Složitější debata o návrhu se očekává ve sněmovně, kde mají většinu republikáni, kteří jako Obama zatím tvrdí, že zákon je nebezpečný a mohl by rozpoutat nežádoucí obchodní válku.
Čína v úterý vyjádřila svůj odmítavý postoj k navrhovanému zákonu, který by americké vládě umožnil uvalit vyrovnávací cla na výrobky ze zemí, které podporují svůj export podhodnocováním domácí měny. Varovala, že schválení zákona by mohlo vést k obchodní válce mezi oběma zeměmi.

Čínská vláda uvedla, že takováto legislativa by porušovala pravidla Světové obchodní organizace (WTO) a že tlak na zhodnocení čínské měny by oslabil společné úsilí o oživení světové ekonomiky. Obvinila rovněž Washington z politizace globálních měnových otázek.
Zastánci navrhované legislativy tvrdí, že posílení čínské měny by snížilo deficit USA v obchodování s Čínou a vytvořilo pro Američany nová pracovní místa.
Čína opakovaně odmítá obvinění, že její politika je zodpovědná za obchodní nerovnováhu a vysokou míru nezaměstnanosti v USA. Tvrdí, že skutečným viníkem jsou strukturální problémy americké ekonomiky.
