Za vysokým růstem nových pracovních míst stálo především to, že do práce se vrátilo 45 tisíc stávkujících zaměstnanců firmy Verizon Communications. Bez započtení těchto zaměstnanců vzniklo v září jen 58 tisíc pracovních míst.
V minulém měsíci se přitom počet zaměstnanců v soukromém sektoru zvýšil o 137 tisíc, v srpnu to bylo jen 42 tisíc míst. Naopak ve státních úřadech v září zaniklo 34 tisíc pracovních míst. Ve zpracovatelském sektoru bylo zrušeno 13 tisíc míst, ve zdravotnictví se naopak počet míst zvýšil o 40 800. Vyšší byl počet míst i ve stavebnictví a maloobchodu.
Američané dostali v průměru přidáno
Analytici hodnotí pozitivně zprávu, že hodinová mzda se zvýšila o čtyři centy, když v srpnu naopak o čtyři centy klesla. Zlepšení příjmů je důležité pro výdaje spotřebitelů, které tvoří zhruba 70 procenta ekonomické aktivity USA. V srpnu se příjmy snížily poprvé od října 2009, což způsobilo omezení výdajů a zvýšení úspor na nejvyšší hodnotu za více než rok a půl.
Dnešní zpráva je dalším signálem toho, že největší světové ekonomice se podaří vyhnout recesi, přestože ekonomika v létě zpomalila. I tak však není důvod k radosti. Americká ekonomika za šest měsíců stoupla jen o 0,9 procenta.
Slabý trh práce by se mohl stát problémem pro prezidenta Baracka Obamu, který se příští rok bude snažit o znovuzvolení do funkce. Když Obama počátkem roku 2009 v době recese nastupoval do funkce, byla míra nezaměstnanosti 7,8 procenta. Minulý měsíc prezident představil plán na podporu trhu práce částkou až 450 miliard dolarů (8,3 bilionu korun), jeho přijetí v Kongresu je však nejisté.