Ministerstvo pro místní rozvoj tvrdí, že Evropská komise překračuje svoje pravomoci. Naráží tak na to, že Brusel může nově pozastavit nebo úplně stopnout vyplácení peněz z evropských fondů, pokud země nebude plnit dojednané závazky.
Daniel Braun, první náměstek ministra pro místní rozvoj:
„Kdyby Evropská komise například vyhodnotila naše reformní snažení jako nedostatečná a zastavila čerpání nebo nás nutila měnit naše programy, tak si myslíme, že je za hranicí svých kompetencí.“
Pro Česko zůstávají prioritou dotace na konkurenceschopnost, dobudování infrastruktury, boj s chudobou a sociální začleňování. Vydobýt peníze však nebude jednoduché. Nový systém pro čerpání dotací je o poznání složitější. „Právě důraz na naučení se nových pravidel na začátku nového programového období může být v rozporu s cílem, která EK má, tedy orientovat politiky jednoznačně na výsledky,“ myslí si Jiří Blažek z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK.
Ve fondech bude do roku 2020 k dispozici 336 miliard eur, tedy o pět procent méně než v předešlém období. Členské země budou moct čerpat peníze do výše maximálně 2,5 procent hrubého národního důchodu, doteď šlo o čtyři procenta. Škrty se zřejmě nevyhnou ani Česku.
Jan Jedlička, analytik, Česká spořitelna
„Peníze jsou primárně určeny na chudší regiony, chudší země. Tím, jak dotahujeme průměr Evropské unie, tím bohatneme a ztrácíme bohužel nárok na část evropských dotací.“
Zatím není jasné, kolik přesně by z eurofondů mělo do Česka přitéct méně peněz. Ministerstvo chce v Bruselu vybojovat alespoň stejnou částku, kterou mělo k dispozici v letech 2007 až 2013, tedy asi 700 miliard korun. Podle analytiků ale celkový objem dotací klesne minimálně o 15 procent.
