Prezidenti zemí V4 bránili atom

Visegrád (Maďarsko) - Prezidenti zemí visegrádské skupiny (V4) na dnešním summitu v Maďarsku podpořili pokračování jaderné energetiky v regionu. Atomová energie podle nich pro Polsko, Maďarsko, Českou republiku a Slovensko nemá alternativu a je výhodné ji dále rozvíjet. Hlavy států V4 to řekli novinářům po jednání ve Visegrádu, kde zakončili dvoudenní summit V4. Omezení jaderných elektráren prosazuje Německo v souvislosti s havárii v japonské elektrárně Fukušima poškozené zemětřesením.

„Hovořili jsme o tom, že mírové využití atomové energie je pro nás velice důležité. Nemá to alternativu, jsme velice závislí na jaderné energii,“ řekl maďarský prezident Pál Schmitt po skončení jednání prezidentů V4. Také prezidenti Česka a Slovenska označili jadernou energetiku za důležité téma schůzky.

Václav Klaus, český prezident:

„Máme silný pocit, že by bylo absurdní zejména pro země našeho typu, které nemají plyn a jiné velmi lukrativní energetické zdroje, abychom se programu jaderné energetiky vzdávali.“


Podle Klause je naprosto chybné, aby se havárie ve Fukušimě interpretovala jako energetický problém, když byla následkem přírodní katastrofy. I podle slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče je atomová energie důležitým zdrojem v regionu a má další budoucnost. „To, že dnes je najednou móda, že atomové elektrárny jsou z hlediska ekologického a bezpečnostního nepřijatelné, je trochu přehnané,“ poznamenal. Uzavírání jaderných elektráren je podle Gašparoviče navíc velmi nákladné. „Dát peníze do vědy a výzkumu těchto elektráren má větší význam než dávat je do likvidace,“ řekl.

Německo se po havárii ve Fukušimě rozhodlo odstavit všech svých 17 jaderných elektráren do roku 2022. Energie z jádra nyní zajišťuje asi pětinu spotřeby ve Spolkové republice. Ta chce v budoucnu při výrobě elektřiny mnohem víc sázet na obnovitelné zdroje nebo plyn. Česko má nyní k dispozici čtyři jaderné reaktory v elektrárně Dukovany a dva v Temelíně. Tradičním oponentem rozvoje atomových elektráren ve střední Evropě je Rakousko.

Setkání zahájily hlavy států V4 už v pátek účastí na ekonomické konferenci, kde řešily nynější hospodářskou situaci čtyř postkomunistických zemí střední Evropy. Český prezident Václav Klaus v úvodu summitu ostře kritizoval projekt jednotné evropské měny. Varoval před tím, aby politika řídila ekonomiku. Příkladem „znásilnění“ ekonomických zákonitostí byl podle něj právě i vznik eura.

Summit hlav států V4 se konal v jubilejním roce dvacátého výročí založení V4. Plenární jednání prezidentů zemí V4 dnes hostil maďarský hrad Visegrád, který dal uskupení středoevropských zemí jméno.