ČNB se bojí nadměrné regulace finančních trhů

Praha - Česká národní banka se dívá skz prsty na nadměrnou regulaci finančních trhů ze strany Evropské unie, která může mít neočekávané důsledky. Obavy z regulace vyjádřil na konferenci pojišťovacích makléřů, kterou pořádá Asociace českých pojišťovacích makléřů, ředitel sekce regulace a analýz finančního trhu ČNB Pavel Hollmann. Připravovaná evropská legislativní smršť by podle něj mohla přinést destrukci.

Hollmann dodal, že centrální banka postrádá analýzy celkového dopadu všech chystaných unijních opatření. Obává se rovněž přesunu pravomocí z národních orgánů dohledu na „evropské“ regulátory bez přesunu odpovědnosti za důsledky: „Vytváří se zdání, že nadnárodní forma dohledu a regulace je zárukou proti opakování krize v budoucnu.“

Orgány EU místo přesného definování a pojmenování finanční krize hledají viníka jako důvod pro návrhy nových regulací, upozornil Hollmann. Mezi viníky patří podle chystané regulace například manažeři, ratingové agentury, hedgové fondy či fondy soukromého kapitálu.

Podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven Tomáše Síkory navíc nové regulační požadavky znamenají vyšší náklady pro pojišťovny, které vyvolají zdražení pojistek. V tom případě podle něj hrozí stagnace pojištění: „Veškeré regulace dávají nejistotu ohledně dalšího růstu pojišťovnictví. Lepší časy v pojišťovnictví už byly.“ Průměrné pojistné na jednoho obyvatele v ČR se sice průběžně zvyšuje, ale stále zůstává pouze na úrovni jedné třetiny průměru v zemích EU, připomněl.