Deficit veřejných financí bude začínat trojkou, tvrdí Kalousek

Praha - Deficit veřejných financí by měl letos klesnout pod čtyři procenta HDP. Informoval o tom na dnešním jednání sněmovního rozpočtového výboru ministr financí Miroslav Kalousek. Původně ministerstvo očekávalo pro letošní rok deficit ve výši 4,2 procenta. Sněmovní rozpočtový výbor dnes také hlasy poslanců vládní koalice doporučil sněmovně, aby v prvním čtení podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok.

Deficit veřejných financí byl loni podle revidovaných údajů Českého statistického úřadu 4,84 procenta hrubého domácího produktu. ČNB počítá letos s poklesem deficitu na 3,8 procenta. Podle plánů ministerstva financí v návrhu státního rozpočtu má deficit veřejných financí klesnout příští rok na 3,5 procenta, v roce 2013 na 2,9 procenta a v roce 2014 pak na 1,9 procenta.

Miroslav Kalousek, ministr financí: 

„Deficit byl schválen ve výši 4,6 procenta, na jaře jsme jej modifikovali na 4,2 procenta, a dnes jsem si jist, že konečný výsledek bude začínat trojkou.“


Ministerstvo financí rovněž předpokládá, že státní dluh bude na konci příštího roku 1,580 bilionu korun, což je o sedm procent (o 102,7 miliardy korun), více než na konci letošního roku. Podíl státního dluhu tak bude na konci příštího roku 40,5 procenta hrubého domácího produktu. Podle revidovaných údajů ČSÚ vládní dluh vzrostl v loňském roce na 37,55 procenta HDP.

V letošním roce předpokládá ministr financí propad v přímých odvodech asi o 20 miliard korun, který se však podle něj podaří vyrovnat úspornou politikou. V případě peněz z EU hrozí podle Kalouska výpadek příjmů v rozmezí 20 až 25 miliard korun, protože unie zastavila proplácení některých programů. Vláda je podle něj schopna tento výpadek krýt úsporami v jiných segmentech veřejných rozpočtů. „Jsem si jist, že schválený deficit 135 miliard nepřekročíme,“ uvedl Kalousek.

Peníze
Peníze

Sněmovní rozpočtový výbor doporučil sněmovně, aby podpořila návrh státního rozpočtu na příští rok. Kalousek poslance upozornil, že vzhledem k současnému dění na evropských trzích není možné vyčíslit případné dopady těchto otřesů na českou ekonomiku, a tím i na český rozpočet. 

Schodek rozpočtu má v příštím roce podle návrhu klesnout na 105 miliard korun proti letošním zhruba 156 miliardám. Z toho 101,3 miliardy mají pokrýt státní dluhopisy. Celkem by měl stát vybrat 1,085 bilionu korun, utratit by měl téměř 1,190 bilionu.

Letošní úspora na státním dluhu bude použita pouze na snížení schodku

Kalousek si před poslanci pochvaloval, že na rozdíl od jiných zemí, třeba Itálie, Španělska nebo Francie, se České republice daří prodávat své dluhopisy na zahraničních trzích levněji. Díky tomu, že se státu daří půjčovat levněji, podaří se na dluhové službě ušetřit miliardy korun. „Já si teď netroufnu říct to číslo právě proto, že nevím, co ještě bude na trzích zítra nebo pozítří,“ podotkl ministr financí.