Mluvčí čínského ministerstva zahraničí dnes zopakoval stanovisko Pekingu, že jde o porušení pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Cílem senátorů, z nichž 63 podpořilo návrh a 35 se vyslovilo proti, je vyvinout nátlak na Čínu, aby svou měnovou politiku přehodnotila. Podle některých názorů je jüan podhodnocený až o 40 procent, což skýtá čínským vývozcům nepřiměřené výhody a ničí v USA pracovní příležitosti. „Jde o jednu z možností, jak na Čínu zatlačit. Ještě tvrdší by bylo zavedení určitých koordinovaných sankcí v rámci mezinárodního společenství. K tomuto kroku se ale zatím nechystá,“ řekl Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria.
Nejednoznačný je také postoj amerického prezidenta Baracka Obamy, který minulý týden ve čtvrtek obvinil Čínu, že hazarduje s mezinárodním obchodem a poškozuje Spojené státy, když udržuje slabou čínskou měnu. Odmítl však podpořit zmíněný návrh zákona. „Mám obavy z toho, co Číňané udělali se svojí měnou. To není způsob, jak věc vyřešit,“ řekl John Boehner, šéf Sněmovny reprezentantů.
Tomáš Vlk, analytik společnosti Patria:
„Čína svou měnu postupně posilovat nechává, a to už od roku 2005. Je to důsledkem právě tlaku mezinárodního společenství, ale i vnitřních problémů čínské ekonomiky, která se začala přehřívat. Posílení domácí měny je jedním z nástrojů, jak tomu čelit.“
Zatím nejsilnější možný kandidát republikánů v prezidentských volbách v příštím roce Mitt Romney, který prosazuje agresivnější zahraniční politiku, dal v úterý najevo, že by zákon podepsal. Obama by si ale zkomplikoval postavení v řešení problémů například kolem Severní Koreje a Íránu, kde potřebuje čínskou podporu.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se v úterý neodvážila předpovídat, jak to nakonec s prosazením zákona dopadne. Podotkla nicméně, že jeho schválení v Senátu je projevem velkého zklamání nad stávající situací. Zastánci navrhované legislativy tvrdí, že posílení čínské měny by snížilo deficit USA v obchodování s Čínou a vytvořilo pro Američany nová pracovní místa.
Barack Obama, prezident USA:
„Musíme si být jisti, že důrazně hájíme zájmy amerických dělníků a amerického obchodu a že všichni hrají podle stejných pravidel.“
Asijská velmoc odmítá zodpovědnost za obchodní nerovnováhu
Čína opakovaně odmítá obvinění, že je její politika zodpovědná za obchodní nerovnováhu a vysokou míru nezaměstnanosti v USA. Tvrdí, že skutečným viníkem jsou strukturální problémy americké ekonomiky. „Amerika si za problémy může zčásti i sama. Ze začátku bylo přesouvání výroby do Číny pro americké firmy velmi výhodné – krátkodobý pohled tu převážil dlouhodobé následky,“ poznamenal Vlk. „Jestliže USA chce snížit obchodní schodek a řešit jiné ekonomické problémy změnou směnného kurzu, změny mohou být nekonečné, protože Američané nechtějí opravit jiné ekonomické faktory,“ podotkl ekonom Su Ťien.

Rozhovor s Tomášem Vlkem
Rozhovor s Tomášem Vlkem
stu: 14:30, 12.10.2011