Schäuble: Řecku musíme odpustit větší část dluhu

Berlín – Řeckou dluhovou krizi nelze vyřešit bez odpisů části řeckého dluhu, které budou pravděpodobně výraznější, než se předpokládalo v létě. Uvedl to dnes německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro televizní a rozhlasovou společnost ARD.

„Trvalé řešení řecké dluhové krize není možné bez odpisu dluhu. A tento odpis bude pravděpodobně vyšší, než jsme předpokládali v létě. O podrobnostech se nyní jedná,“ řekl ministr. Šéfové zemí eurozóny se v červenci dohodli na druhém záchranném balíku pro Řecko. Jeho součástí je zapojení soukromých věřitelů, jejichž příspěvek by měl zahrnovat odpuštění 21 procent dluhů.

V poslední době se objevují známky toho, že odpisy u řeckých dluhů by mohly být mnohem výraznější. Šéf euroskupiny ministrů financí a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker tento týden uvedl, že banky a další soukromí věřitelé Řecka budou asi muset obětovat přes 60 procent řeckých dlužních pohledávek.

Ministři financí členských zemí skupiny G20 o víkendu důrazně vyzvali státy eurozóny, aby vypracovaly přesvědčivý plán řešení dluhové krize a odvrátily hrozbu globální recese.

Schäuble dnes potvrdil, že je zapotřebí rekapitalizovat evropské banky, aby se zabránilo eskalaci krize. „Potřebujeme lepší regulaci a lepší kapitálovou vybavenost bank,“ řekl. „Je to nejlepší způsob, jak zabránit eskalaci krize v důsledku kolapsu bankovního systému. Musíme si uvědomit, že banky si nyní navzájem nedůvěřují. Proto mezibankovní trh nefunguje tak, jak by měl. Nejlepším prostředkem k nápravě je lepší kapitalizace.“ dodal.