Horák: VZP už nemá rezervy, péči ale pacientům zajistí

Praha - VZP vydala letos za zdravotní péči 142 miliard, tedy o tři miliardy víc než loni. Celkové výdaje jsou vyšší než příjmy. Rezervy pojišťovna nemá. Ředitel VZP Pavel Horák je přesto přesvědčen, že pojišťovna hospodaří velmi dobře. V roce 2012 sice podle něj bude muset pojišťovna financovat zdravotní péči na „o něco málo nižší úrovni než v roce 2011“, není to ale nic, co by mělo veřejnost znepokojovat.

Rezervy, které si zdravotní pojišťovna vytvořila v předkrizových dobách, už rozpustila. „My jsme v roce 2008 vytvořili rezervy ve výši zhruba 12 miliard korun, které jsme pak postupně zhruba po čtyřech miliardách rozpouštěli do příjmů zdravotnických zařízení,“ upozornil Horák. „Není to známka našeho špatného hospodaření, ale naší zodpovědnosti, protože ty peníze jsou potřeba na léčení pacientů,“ dodal.

Horák na dnešní tiskové konferenci připustil, že se VZP zpožďuje v některých platbách. Je to však podle něj dáno tím, že zatímco zdravotnickým zařízením platí průběžně, peníze od pojištěnců a jejich zaměstnavatelů jí přichází až v polovině měsíce. Proto může začátkem měsíce podle Horáka docházet ke zpožďování plateb, koncem měsíce už je ale prý všechno v pořádku. „Stále jsme ale za této situace schopni financovat zdravotní péči,“ zdůraznil Horák.

Pavel Horák

„Samozřejmě bylo by ideální, kdybychom měli dalších 10 miliard někde na účtu, ale kdo je dneska má. Ukažte mi veřejnou instituci nebo stát, který má někde na účtu jen tak peníze v rezervě, kdyby náhodou byly potřeba.“


Video Brífink VZP k výsledkům hospodaření
video

Brífink VZP k výsledkům hospodaření

Na špatnou finanční situaci v poslední době poukazovala některá média, vycházela především ze statistik ministerstva financí, které každého čtvrt roku kontroluje situaci zdravotních pojišťoven. Statistiky podle nich ukazují na to, že VZP si nevede tak dobře jako ostatní zdravotní pojišťovny a začíná se dostávat do problémů. Situaci VZP by mohl dále zhoršit odchod klientů k jiným pojišťovnám.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je s více než 6,2 milionu klientů největší zdravotní pojišťovnou v Česku. Na trhu zdravotního pojištění působí už od roku 1992. Finančním problémům čelila už v minulosti, kdy její dluh přesahoval deset miliard. Zdravotníkům platila s měsíčním i delším prodlením. Někdejší ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) na instituci v listopadu 2005 uvalil nucenou správu. Nynější ministerstvo žádné radikální kroky vůči VZP zatím nechystá.