V Americe vznikne kvůli obří fúzi plynárenský monopol

Houston – Americký provozovatel plynovodů Kinder Morgan ovládne domácí trh. Fúzí s rivalem El Paso se z něj stane největší provozovatel plynovodů v Americe. Za El Paso nabídl 21 miliard dolarů. Kromě toho převezme celý jeho dluh 16 miliard 700 milionů. Půjde o druhou největší fúzi letošního roku, transakci musí ještě schválit regulační úřady.

130 tisíc kilometrů dlouhé potrubí zajistí společnosti Kinder Morgan dominantní postavení napříč celým kontinentem. Za den dokáže přepravit téměř dva miliony barelů plynu a dalších paliv. 

Richard D. Kinder, generální ředitel Kinder Morgan:

„Jsme přesvědčeni, že zemní plyn bude hrát v Severní Americe stále větší roli. Jsme rádi, že můžeme výrazně rozšířit naše kapacity přepravy, a to hlavně v době, kdy domácí poptávka poroste a ceny budou atraktivní.“


Za společnost El Paso nabízí Kinder akcie a hotovost, kterou získá od Barclays Capital. Úvěr by pak firma splatila opětovným prodejem části majetku El Paso. Za průzkumnou a těžební část chce dostat až 6 miliard dolarů. „Není to vůbec žádná náhoda, že nabídka přišla v letošním roce, kdy zpomaluje růst. Jejich hlavní partneři do teď celou dobu bránili obchodům s podhodnocenými společnostmi,“ říká Brad Olsen, analytik společnosti Tudor Pickering.

Video Reportáž Lucie Edrové
video

Reportáž Lucie Edrové

„Bohatý Kinder opět předělává historii tím, že formuje a obnovuje energetické prostředí Severní Ameriky. Je to pravděpodobně moudrá sázka,“ dodává Bill Herbert, analytik, Simmons & Co. International.

Díky své síle si bude moci Kinder Morgan určovat cenu přepravy, což se nakonec negativě odrazí u koncových uživatelů, kterými jsou například elektrárenské podniky. Pomůžou mu i nová naleziště břidlicového plynu, který je potřeba po Spojených státech přepravit, a zvyšuje se tak poptávka po provozovatelích.