Do roku 2035 bude třeba investovat 683 bilionů do energií

Paříž - Do roku 2035 se po celém světě vyšplhají nutné investice do energetických projektů až k částce 38 bilionů dolarů (zhruba 683 bilionů korun), a to pokud se má uspokojit rostoucí poptávka po energiích. Takto vysokou částku předpovídá Mezinárodní agentura pro energii (IEA), která na toto téma nyní pořádá dvoudenní ministerskou schůzku.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Andreas Rentz

Podle agentury IEA bude zapotřebí vynaložit zhruba deset bilionů dolarů (přibližně 180 bilionů korun) na investice do průzkumu a těžby ropy. Dalších 16,9 bilionu půjde na výrobu elektřiny, asi 9,5 bilionu dolarů pak na investice do těžby zemního plynu.

Jádro bude hrát stabilizační roli v síti, míní Hlavinka z ČEZu 

Co se českých energetických zdrojů týče, jaderná energetika bude v budoucnu hrát stabilizační roli v energetické soustavě a provozovatelé jaderných zdrojů díky tomu získají konkurenční výhodu. Alespoň se tak během konference Dny kogenerace vyjádřil ředitel Výroby společnosti ČEZ Vladimír Hlavinka. Jádro bude v příštích letech podle něj pro ČEZ klíčovým zdrojem.

„Kdo bude mít stabilní zdroje a bude je umět provozovat, až dojde uhlí a plyn, bude, řekněme, doplňkem, bude mít konkurenční výhodu,“ uvedl Hlavinka. Podle něj se budou muset provozovatelé jaderných elektráren v budoucnu vyrovnat s tlakem evropské legislativy na rozšíření a podporu obnovitelných zdrojů. Sektor také negativně ovlivní rozhodnutí Německa v budoucnu odstavit všechny své jaderné elektrárny. Provoz jaderných elektráren pak může zdražit.

Česká energetika
Zdroj: isifa/Euro
Autor: Martin Pinkas

Dodal, že i přes různé omezování bude mít jádro v energetickém mixu Evropy své místo, neboť nabízí dlouhodobé a stabilní řešení. U jaderné energetiky nejsou na místě náhlé technologické změny. „Je to běh na dlouhou trať i vzhledem k vysokým nákladům,“ prohlásil Hlavinka. Naopak obnovitelné zdroje budou v příštích letech procházet řadou technologických změn.