Čtvrtletní zisk Coca-Coly stoupl o 8 procent

New York - Největšímu světovému výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola Co. vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o osm procent na 2,22 miliardy dolarů (zhruba 40,3 miliardy korun). Za lepším hospodařením firmy stály vyšší prodeje nealkoholických nápojů doma i v zahraničí.

Zisk na jednu akcii narostl bez zahrnutí mimořádných položek na 1,03 dolaru, a nepatrně tak překonal odhady analytiků, kteří čekali zisk 1,02 dolaru na akcii. Tržby stouply o 45 procent na 12,25 miliardy dolarů. K vysokému růstu přispěla loňská akvizice stáčíren a plníren v Severní Americe, růst cen a vývoj směnných kurzů.

Firmě stoupl rovněž objem prodeje v Severní Americe i v zahraničí o pět procent. Z toho v Latinské Americe se zvýšil o sedm procent. Firma se stále více zaměřuje na rozvíjející se trhy, jako je Latinská Amerika, Indie a Čína. V Evropě objem prodeje stagnoval.

V posledním kvartálu loňského roku dokončila Coca-Cola převzetí stáčíren společnosti Coca-Cola Enterprises v Severní Americe. K podobnému kroku přistoupila i konkurenční společnost PepsiCo. Firmy doufají, že se jim díky akvizici podaří snížit náklady, urychlit inovaci a posílit kontrolu nad distribucí.