Elektromobily se dostaly už i na stříbrné plátno

Londýn - Elektromobil je dnes hitem automobilového průmyslu, ale ještě nedávno byla jeho budoucnost nejistá. Nový dokumentární film „Pomsta elektrického vozu“ mapuje vznik tří elektrických aut, která se teprve nedávno začala prodávat.

V hlavní roli elektromobil, tedy zejména lidé v jeho pozadí. Ještě nedávno si na elektrická auta vsadil málokdo. Mezi pionýry patří Alon Musk z firmy Tesla Motors, Carlos Ghosn z Nissanu a Bob Lutz z General Motors. Autoři dokumentu po dobu čtyř let sledovali náročnou cestu k sériové výrobě. „S výrobci jsme se dohodli, že nám umožní přístup do zákulisí a zároveň neuvidí až do premiéry jediný záběr. Byli pěkně nervózní, měli strach, že o nich vzniká něco jako film Michaela Moorea,“ sdělil Chris Paine, režisér dokumentu. 

Průkopníkem elektromobilů se stala malá kalifornská společnost Tesla. Prvním z velkých výrobců, kteří dotáhli projekt elektromobilu až do konce, byl japonský Nissan.

Carlos Ghosn, předseda představenstva Renault-Nissan:

„Ostatní ještě nezačali. Každý den, kdy mají zpoždění, je pro nás dobrý.“


Ostatní výrobci se začali přidávat vzápětí. General Motors, Ford a další naskakují do rozjetého vlaku a ukazují své know-how. Nejdůležitější výzvou současnosti je techniku zlevnit a zpřístupnit ji tak širší vrstvě zákazníků.

Elektromobily dnes navrhují i studenti

Na elektromobilech dnes ale nepracují pouze automobilky. Čím dál častěji se stávají i tématem studentských prací. Například ve Velké Británii pořádají soutěž středních škol Greenpower Challenge. Týmy dostanou identické elektrické motory a baterie, a zbytek už je na invenci žáků. Soutěží se na okruhu v Goodwoodu.

Studentská soutež Green Power Challenge
Zdroj: ČT24

„Díky projektu jsem se přihlásil na univerzitu leteckého inženýrství. V soutěži jsem se seznámil s aerodynamikou a po studiu bych mohl své znalosti využít třeba v motoristickém sportu,“ vypráví jeden ze studentů. Pořadatelé chtějí vzbudit zájem mladých o strojírenství, přičemž budoucnost vidí právě ve vývoji elektromobilů. Možná i díky manažerům, kteří elektromobily vytáhli z podzemních garáží až na světla nejvýznamnějších světových autosalonů.