Česká republika a euro? Chtělo by to referendum, říká Nečas

Brusel - V Česku by podle premiéra Petra Nečase mělo být před případným přijetím eura referendum. Eurozóna se totiž prý od vstupu ČR do EU výrazně změnila a z monetární unie se stala unií dluhovou a transferovou. Nečas v Bruselu po dnešním setkání s europoslanci také naznačil, že není příznivcem nového otevírání základních unijních smluv, o němž se nyní v EU v reakci na dluhovou krizi uvažuje.

V současnosti není žádný návrh změn smluv, teprve se o tom bude jednat, podotkl Nečas před českými novináři. „V případě, že by tyto smlouvy znamenaly přesun pravomocí z národní úrovně na evropskou úroveň, tak by to i podle vládního programového prohlášení vyžadovalo v České republice referendum,“ uvedl.

„Já jsem přesvědčený, že by (referendum) muselo být minimálně v tom okamžiku, kdy by se uvažovalo o vstupu do eurozóny,“ podotkl rovněž s tím, že jeho vláda termín přijetí eura v ČR nestanoví. ČR se na základě přístupové smlouvy zavázala, že euro přijme, ovšem nepíše se tam, kdy by se tak mělo stát. Přijetí eura je vázáno na přijetí tzv. Maastrichtských kritérií. Ty Česká republika zatím neplní. Má příliš vysoký deficit veřejných financí a zatím ani nezafixovala svou měnu vzhledem k euru.

0Petr Nečas

"Je nezbytné říci si otevřeně, že my jsme se v příslušném referendu (o vstupu do EU) zavázali ke vstupu do eurozóny, která v tu dobu byla pouhou monetární unií, kdežto dnes se postupně mění v dluhovou a transferovou unii. To je něco jiného, než o čem jsme hlasovali v referendu."


Podle posledních údajů se proti zavedení evropské měny v tuzemsku staví naprostá většina občanů. Podle národního koordinátora pro zavedení eura v ČR Oldřicha Dědka je ale přijetí evropské měny pro Česko jako pro stát orientovaný na export důležité. Přestože měna nyní musí projít určitým „zátěžovým testem“, euro krizi překoná i díky evropským státníkům, kteří ho za žádnou cenu nechtějí nechat padnout. Česká republika pak bude nucena si svůj vztah k evropské měně ujasnit.