Rusové jsou nejsilnější zahraniční vlastníci českých podniků

Praha – Ruští podnikatelé vlastní až sedmnáct tisíc společností působících v České republice, a jsou tak nejčastějšími zahraničními vlastníky tuzemských firem. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti Čekia pro Českou televizi.

Rusové dnes v Česku vlastní plynovou dodavatelskou společnost Vemex, síť čerpacích stanic Kuklil, vítkovické železárny nebo banku Volksbank. Na celkovém počtu firem se tak podílejí více než pěti procenty; na území Ruské federace sídlí každá dvacátá společnost v Česku. Na druhé příčce žebříčku nejčastějších zahraničních majitelů se 3,2 procenty figuruje Německo (až donedávna první), třetí je Ukrajina (3 procenta).

Podle předsedy představenstva Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS Václava Petříčka je vzrůstající počet ruských vlastníků jen důkazem jejich obliby českého podnikatelského prostředí. „V současné době se orientace ruských podnikatelů směřuje především na malé a střední podniky,“ dodává Petříček.

Podle mluvčího Hospodářské komory ČR Petra Kopáčka je nastavený trend výhodný pro českou ekonomiku: „Je to samozřejmě pozitivní i co se týká budoucích česko-ruských obchodních vztahů, protože trh Ruské federace je obrovským odbytištěm.“

Václav Bartuška, velvyslanec pro energetickou bezpečnost:

„Když Rusové přicházejí pod vlastním jménem, tak alespoň víte, s kým jednáte. Mnohem větší nebezpečí představují firmy, které jsou registrované třeba na Kypru nebo v Lucembursku a mají západní jména. Nedohledáte ale, kdo je vlastní.“


BIS varuje: Nepodléhejme ruskému vlivu

„Většina ruských byznysů je málo transparentní. V některých případech vidíme, že silný energetický byznys, jako je plyn či ropa, může být Kremlem využíván k nátlaku na jiné země,“ upozornil bezpečnostní expert a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor. Zopakoval tak tezi analytika z listu The Economist Edwarda Lucase, podle kterého je právě byznys jednou z bran, jak se Rusové vrací do svých dřívějších zájmových sfér na území střední a východní Evropy.

Ruský vliv by se mohl v budoucnu ještě zvýšit, protože jedním ze zájemců o síť čerpacích stanic OMV je právě ruský Lukoil.

Ačkoli jsou Rusové nejčastějším majitelem, nejvíce kapitálu neovládají. Co se týče sumy ovládané ze zahraničí, dominují v Česku podle průzkumu Čekie vlastníci z Nizozemska, kteří drží 200 miliard korun. Obecně pak převažují země označované za daňové ráje. „Společnosti svá sídla přesouvají do daňových rájů kontinuálně. V současné době jsou 3,3 procenta českých firem ovládány z daňových rájů,“ dodala manažerka Čekie Petra Štěpánová.


Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Reportáž Zuzany Luňákové

U - 19.10.11

Rozhovor s Václavem Bartuškou a Alenou Seoudovou

Události, komentáře o ruském vlastnictví českých podniků