Kvalita paliv? Na některé benzinky přijde ČOI jednou za pět let

Praha – Česká obchodní inspekce zvýší v příštím roce počet kontrol čerpacích stanic. Zatímco v letošním roce odebere celkem 2 200 vzorků paliva, v příštím roce jich hodlá odebrat 2 650. Počet kontrol se přitom zvýšil i oproti loňsku. I tak se ale podle mluvčí inspekce Miloslavy Fléglové může stát, že se na některé čerpací stanice dostane jen třeba jednou za pět let. Inspekce se podle ní snaží identifikovat rizikové benzinky a ty navštěvovat častěji.

„Při počtu čerpacích stanic nelze každý rok zkontrolovat všechny,“ podotkla Fléglová. Zároveň podotkla, že se inspekce při kontrolách orientuje především na nejprodávanější paliva, tedy benzin a motorovou naftu. U zemního plynu nebo LPG je frekvence kontrol mnohem nižší.

Díky mobilní laboratoři může ČOI okamžitě zakázat prodej nekvalitního paliva

0„Pokud se zjistí, že palivo nevyhovuje, je okamžitě vydán zákaz prodeje tak, aby ho spotřebitelé už nečerpali do svých vozů. To v minulosti nebylo možné, ve chvíli, kdy bylo zjištěno nekvalitní palivo, už bylo zavezeno palivo nové a opatření by se minulo účinkem,“ upozornila Fléglová.


Česká obchodní inspekce provádí kontroly na základě podnětů spotřebitelů i provozovatelů benzinek nebo vlastních plánů. Často se také vrací na místa, kde již dříve zjistila pochybení. V průběhu letošního roku se na inspekci obrátilo už 388 spotřebitelů s podezřením na nekvalitní paliva. „Oprávněnost jejich stížností potvrdilo šetření ve 14 případech,“ podotkla Fléglová.

Za letošní rok inspekce uložila prodejcům pohonných hmot už 76 pokut v celkové výši 10,9 milionu korun. To je výrazně více než v celém loňském roce. Tehdy padlo 49 pokut a celkem museli prodejci zaplatit 8,3 milionu korun.

Nekvalitní palivo nepoškozuje jen motory aut

Nekvalitní palivo nemusí poškozovat jen motory aut, ale i stát. Podle celníků za poslední tři měsíce dorazilo do Česka deset milionů litrů pančované nafty. Často byla naředěná minerálními oleji z Polska. To je prostor pro daňové úniky. O kolik peněz stát takto ročně přijde, je ale těžké odhadnout. „Podle střízlivého odhadu jsme úniky vyčíslili na 5,1 miliardy za rok 2009,“ uvedla Radmila Kulková z Generálního finančního ředitelství.

Novější komplexní odhad neexistuje. Situaci komplikuje i to, že doklady o dovezených palivech často projdou několika zeměmi, než se dostanou do Česka. Samotné zboží jde přitom přímo. „Jenom v loňském roce jsme z objemu, který jsme měli zadokumentován, že prošel Českou republikou alespoň dokladově, byli na objemu 3,4 miliardy. Nedokážeme říct, ve které zemi chybí,“ podotkla Jitka Danielová z Generálního ředitelství cel.

16:9
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Hynek Glos

Kde nakupovat benzin bez starostí? Poradí PETROLawards

Pokud si chtějí být řidiči jistí, že tankují do svých automobilů kvalitní benzin, měli by zamířit na některou z certifikovaných benzinových pump. Certifikát čerpacím stanicím v Česku uděluje například Ústav paliv a maziv. Jak kvalitní čerpací stanice je, pak může motoristům napovědět také PETROLaudit prováděný v rámci PETROLawards. Podle kvality poskytovaných služeb kontrolované benzinky dostávají známky s kapkami, které si pak umisťují na vstupní dveře do prodejny a na totem. Benzinky mohou získat jednu až pět kapek, přičemž na benzince s jednou kapkou by měli řidiči tankovat pouze v nouzi. Od tří kapek výše se už nemusí o kvalitu služeb bát.

Známkou s pěti kapkami se v současnosti v Česku chlubí jen jedna benzinka. Je to stanice GOLD Horní bečva. „Bylo to sice podle pravidel SGS jen o malý chloupek, nicméně dostala se tam a je to čerpací stanice, která se skutečně o kvalitu stará,“ podotkl šéfredaktor PETROL magazínu Tomáš Mikšovský. PETROLaudit provádí inspektoři certifikované společnosti SGS ČR.

Video Rozhovor s Tomášem Mikšovským
video

Rozhovor s Tomášem Mikšovským