Vláda si posvítí na spekulace s pozemky, zamíchá i s cenami elektřiny

Praha - Vláda na svém dnešním zasedání projedná mimo jiné návrh nařízení vlády ke stanovení prostředků pro podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Konečná výše dotace, kterou vláda na obnovitelné zdroje nakonec přiřkne, se promítne do růstu cen elektřiny v příštím roce. Ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) pak svým kolegům z kabinetu představí také plán, jak zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků určených pro stavbu dálnic.

Kolik budeme platit za elektřinu? Vláda dnes napoví

Dotace státu na obnovitelné zdroje by v příštím roce měly činit stejně jako letos maximálně 11,7 miliardy korun. Elektřina pro domácnosti by tak měla v průměru zdražit v meziročním srovnání o 4,3 procenta, podniky za elektřinu zaplatí asi o 6,2 procenta více.

Největší část dotací půjde na podporu fotovoltaiky. V loňském roce prudce rostl počet solárních elektráren, a proto bude provoz těchto zdrojů příští rok stát přes 22 miliard korun, celkové náklady na obnovitelné zdroje dosáhnou asi 32 miliard korun. Vláda z toho pokryje část dotacemi, další část se promítne do cen elektřiny.

Energetika
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Andreas Rentz

Pokud vláda nedá miliardy, elektřina zdraží až o 15 procent

Vládní dotace na obnovitelné zdroje činily 11,7 miliardy korun také v letošním roce. Elektřina letos kvůli tomu pro domácnosti zdražila v průměru o 4,6 procenta, podniky za elektrický proud platí o 5,2 procenta více než před rokem. Bez státní dotace by zdražení bylo mnohem výraznější.

Kdyby vláda pro rok 2012 znovu neposkytla miliardové prostředky na obnovitelné zdroje, elektřina pro domácnosti by zdražila v průměru o 11 procent a pro velkoodběratele o 15 procent.

Dobešův plán - spekulace s pozemky mají skončit

Stát by mohl za výkup pozemků určených pro dálnice platit až o 60 procent méně než doposud. Ceny, které nyní stát platí, zvedají především spekulace a složitost systému vyvlastňování. Když si stát vytipuje místo, kde bude stavět silnice nebo dálnice, a zažádá o změnu územního plánu, ze zemědělské půdy se rázem stává mnohem lukrativnější stavební parcela s výrazně vyšší výkupní hodnotou.

To ale chce nyní ministr dopravy změnit. Parcely by se měly vykupovat za původní cenu. „Je to namířeno proti zbytečnému plýtvání a velmi častému nešvaru, jako jsou spekulace s pozemky, které nám stavby výrazně prodražují a zpomalují,“ podotkl Dobeš. Návrh vítá i opoziční sociální demokracie.

Milan Chovanec, stínový ministr dopravy:

„Dnes tvoří výkupní cena pozemků skoro 15 procent z cen nových silnic a dálnic, což je částka naprosto neúměrná. Z tohoto pohledu tuto iniciativu vítám.“


Majitelé pozemků podle Dobeše tratit nebudou

Za prodej zemědělské půdy chce ministr majitelům pozemků nabídnout až dvojnásobnou hodnotu. Pokud se vlastníci a Ředitelstvím silnic a dálnic na ceně nedohodnou, radnice nebo magistráty budou moci pozemky vyvlastnit a stát začne stavět. Majitelé pak zpětně dostanou za půdu tolik, kolik by byla její hodnota před novým územním rozhodnutím. Tím se podle Dobeše výstavba silnic nejen zlevní, ale také výrazně urychlí.

Ministři dnes také projednají novelu o dědické a darovací dani a dani z převodu nemovitostí nebo novelu zákona o dluhopisech, o podnikání na kapitálovém trhu a o správních poplatcích.