Apple zřejmě vyvíjí chytrou televizi

San Francisco - Americká společnost Apple zřejmě pracuje na projektu své vlastní televize. Podle agentury Bloomberg povolala firma Apple předního vývojáře, který jí už před lety pomohl propojit přehrávač iPod s hudebním obchodem iTunes. Projekt je ale teprve v počáteční fázi a není žádná záruka, že bude úspěšně dokončen. Firma sama nechce informace anonymních zdrojů komentovat.

Projekt vývoje televize vede údajně Jeff Robbin, což je podle Bloombergu důkaz, že Apple bere snahu velmi vážně. Mimo jiné by to znamenalo, že vedle průniku na trh takzvaných chytrých telefonů a počítačových tabletů se Apple chystá proniknout i do zcela nového segmentu trhu. 

„Konečně jsem rozlousknul, jak to udělat!“

Spoluzakladatel Applu Steve Jobs krátce před svou smrtí 5. října v rozhovoru se svým životopiscem Walterem Isaacsonem přiznal, že „konečně rozlousknul“, jak postavit integrovanou televizi s jednoduchým uživatelským rozhraním, která bude schopna bezdrátově synchronizovat obsah s ostatními produkty Applu. 

„Bude to to nejjednodušší uživatelské rozhraní, jaké si jen umíte představit,“ říká Jobs v autobiografické publikaci s názvem „Steve Jobs“, která vyšla tento týden. Pokud Applu záměr vyjde, má šanci proniknout do obývacích pokojů běžných spotřebitelů, kde může pokračovat v propojování komunikace a zábavy.

Biografie Steva Jobse
Zdroj: ISIFA
Autor: EPA

Ovšem kromě zmínky, která se objevila v Jobsově životopise, Apple zatím nenaznačil, že by na projektu vlastní televize pracoval. V této oblasti si už firma sice zahrávala s projektem Apple TV, podle Jobse to ale byla spíše zábava než vážně míněný projekt. Byl by to malý přístroj za 99 dolarů (asi 1 800 Kč), který by dal uživatelům přístup ke stránkám obchodu iTunes, ke službě společnosti Netflix a k webu YouTube. Vše se ale může změnit. Analytik finanční společnosti Piper Jaffray Gene Munster tvrdí, že Apple na prototypu vlastní televize pracuje a někdy na přelomu let 2012 a 2013 by mohl s novým produktem vyrukovat.