Klaus bude hrát v Evropě obrovskou roli, míní miliardář Forbes

Praha - Názory českého prezidenta Václava Klause zažijí v Evropě renesanci. „Klaus bude hrát obrovskou roli jak v České republice, tak o to víc v přeměně Evropy,“ řekl americký miliardář Steve Forbes v exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi. Konzervativně smýšlející Forbes je velkým zastáncem politiky, kterou prezident Klaus prosazuje na domácí i mezinárodní úrovni. Podporuje Klause nejen v názorech na Evropskou unii, ale i například na globální oteplování. Dle Forbese váha Klausova varování před měnovou unií a jeho strach z centralizovaného byrokratického státu získají v budoucnu mnohem vnímavější publikum. Forbes, vydavatel stejnojmenného časopisu a jeden z nejznámějších konzervativních komentátorů politického i ekonomického života, se v rozhovoru pustil do ostré kritiky Německa a Francie za jejich snahu o záchranu řeckého dluhu.

Oteplování není důvod pro fanatismus

Forbesovi se - podobně jako Klausovi - nelíbí další směřování unie. „Pro Evropu není dobré mít centralizovaný byrokratický stát řízený z Bruselu, protože ubírá pravomoci od demokratických členských států Evropské unie,“ tvrdí. Hrozbu byrokratického státu zdůrazňuje i v dalších odvětvích. S Klausem se miliardář shodl i na otázce změn klimatu. „Pochyby kolem toho, že změny klimatu jsou způsobené lidskou činností, jsou dobře doložené. Oproti mýtu, že tu existuje vědecká debata a diskuse. I kdybyste věřili, že se trochu otepluje, není důvod k tomu, abychom měli super byrokratický stát, který nám bude diktovat, jak máme ekonomicky a politicky žít. Panuje rozdíl mezi ochranou přírody a extremistickým panikařením zastánců změny klimatu,“ tvrdí konzervativně smýšlející vydavatel.

Steve Forbes chtěl za republikány kandidovat na prezidenta v letech 1996 a 2000. Do dalších bojů se ovšem nechystá. I přes to, že s obhajobou vítězství prezidenta Obamy nepočítá. „Jeho politika selhala. Je to podobné jako u sportovního týmu. Pokud máte dobrý tým, ale nemůžete vyhrát, potřebujete nového kouče,“ tvrdí Forbes. Forbes věří v navrácení republikánů i do Senátu ve volbách příští rok. Vítězství přinese velké změny, slibuje si. Počítá například s rovnou daní, opět stabilním dolarem a dalšími pozitivními změnami v rámci celé ekonomiky.

Forbes: Eurozóna nezkolabuje

Ekonomické změny očekává Forbes i v Evropě. „Eurozóna nezkolabuje,“ tvrdí. „Pouze Německo a Francie s krizí špatně nakládaly. Jednu chvíli prostě házely peníze na Řecko a doufaly v to nejlepší, ale to není odpověď. Bez restrukturalizace dluhu nemá Řecko nárok na cestu ven,“ hledá miliardář řešení krize. Řecko zatím prý neudělalo změny nutné k záchraně ekonomiky. Musí nejen zmenšovat podíl státu v ekonomice, ale hlavně vytvořit novou podnikatelskou střední třídu. Je to sice problém pro věřitele a banky, Evropa by se s tím ale měla vyrovnat, míní Forbes.

A jak vnímá Forbes hnutí Okupuj Wall Street, které vyvolalo vlnů demonstrací po celém světě proti bankéřům a hamižnosti? „Banky nemohou vytvořit krizi. To vlády. Ty podhodnocují měnu, dělají dluhy a podepisují špatné půjčky. Případně špatně regulují bankovní kapitál. To je to, co způsobilo krizi. Hnutí tak bohužel cílí na špatné lotry,“ dodává pro Českou televizi Steve Forbes.