Čínská ruka je otevřená, chce pomoci EU s krizí

Brusel – Čína je připravena podpořit zvažované nástroje k řešení dluhové krize eurozóny. Krize ohrožuje nejen budoucnost eura, ale i výhledy evropské a světové ekonomiky. Zapojení Číny signalizuje vážnost situace a ohrožení světového obchodu a stability. V pátek se do Číny chystá šéf záchranného fondu eurozóny EFSF Klaus Regling. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude o zapojení Číny do nového záchranného fondu EFSF ve čtvrtek telefonicky hovořit s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává agentura Reuters a některá další média.

„Čína je pro,“ řekl agentuře AFP nejmenovaný diplomat o možnosti, že nejlidnatější země světa je ochotna podpořit boj s dluhovou krizí eurozóny vytvořením speciálního investičního nástroje. Ten by měl fungovat tak, že by emitoval dluhopisy a z výnosů z jejich prodeje nakupoval dluhopisy členských zemí eurozóny. Stejný krok zvažuje i Mezinárodní měnový fond (MMF). Další významné země jako Brazílie, Rusko, Indie a Jihoafrická republika se podle stejného zdroje zatím nevyjádřily, zda by se do pomoci také zapojily.

Čína má k ochotné pomoci své důvody

Důvodů, proč se nejlidnatější země světa tak ochotně hrne do pomoci zadluženým zemím Evropy, je hned několik. Čína trpí hotovostním nadbytkem, má ve státních bankách přes 3 biliony dolarů. A tak hledá způsoby, jak tyto peníze dobře investovat. Vzhledem k turbulencím, které finanční trhy kvůli dluhové krizi zažívají, lukrativních investičních příležitostí ve světě příliš není. 

Čínu ale nutí k pomoci Evropě i obavy o její vlastní byznys. Evropa je největším obchodním partnerem Číny. Kdyby Evropská unie nemohla dál nakupovat čínské zboží, tak bude Čína velmi trpět.

Jednání mezi Evropskou unií a Čínou budou zřejmě velmi složitá. „Určitě bude i zájem zmínit otázku lidských práv a Čína bude mít v tuto chvíli ruku nahoře, bude tím, kdo bude tahat za delší konec,“ upozornil ekonom a sinolog Martin Kříž.

Svět čeká řešení evropské dluhové krize

Možnost vytvoření zmiňovaného speciálního nástroje (SPIV - Special Purpose Investment Vehicle) je jednou z variant, které jsou nyní horlivě diskutovány. Hovořit by se o něm mohlo i na večerním summitu eurozóny a Evropské unie, na němž by evropští lídři chtěli představit ucelený plán na vybřednutí z dluhové krize a zabránění jejímu šíření do dalších států.

Večerní mimořádný summit eurozóny sice zřejmě přijme slibovaný balík kroků pro boj se šířením dluhové krize, budou to však asi jen rámcové obrysy bez přílišných detailů a čísel. Ta se budou dopočítávat a vykreslovat až později, naznačil mluvčí Evropské komise Olivier Bailly.

Evropští lídři po nedělním summitu eurozóny původně ujišťovali, že dnes předloží komplexní balík pro řešení dluhové krize a zklidnění napjaté situace, která ohrožuje budoucnost eura i výhledy evropské ekonomiky. Plán by měl obsahovat několik základních bodů. Měl by zahrnovat zvýšení kapitálu evropských bank, zvýšení dosahu záchranného fondu eurozóny EFSF a také mnohem masivnější odpis řeckých dluhů v držení soukromých investorů než jen 21 procent dohodnutých na červencovém summitu eurozóny.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera