OKD chtějí rozšířit těžbu pod Karvinou

Karviná - Těžební společnost OKD chce výrazně rozšířit těžbu pod Karvinou. Vedení města s tím nesouhlasí, protože by to některé části zcela zničilo. Podle mluvčí Karviné Šárky Swiderové chce OKD těžit uhlí pod Starým Rájem, Darkovem a Starým Městem. Těžební společnost své požadavky zahrnula do připomínek k novému územnímu plánu města, vedení Karviné už s ní jedná.

Mluvčí OKD Vladislav Sobol sdělil, že v současné době se důl nerozšíří, zatím jde jen o záměr. „Nejde o to, že bychom v těch lokalitách začali těžit zítra nebo za dva roky,“ podotýká. „Jde o podklady k dohodě mezi Karvinou a obyvateli a vlastníky nemovitostí.“ Pod Starým Městem by firma podle něj mohla vytěžit zhruba 20 milionů tun koksovatelného uhlí. Pod Darkovem a Starým Rájem by šlo asi o 23 milionů tun. Loni firma vytěžila zhruba 11 milionů tun uhlí.

„V té maximalistické variantě by to znamenalo v podstatě devastaci města,“ řekl primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Uvedl, že Starý Ráj je nedílná, hustě obydlená součást zdravého jádra města a v Darkově jsou poslední historické památky, které Karviné zbyly, například staré lázně a okolní park. „To je věc, která je pro nás absolutně nepřijatelná a o které odmítáme s OKD jednat,“ řekl Hanzel.

Primátor Karviné: Je nutné vyřešit otázku bydlení

„Jedinou přijatelnou možností je těžba pod částí Starého Města, ale výhradně za podmínek, které jsme už těžařům také předložili.“ Město chce, aby lidé, kteří tam mají domy, si mohli v Karviné postavit domy nové, a to na hezkém místě, které zajistí OKD. „Ještě lepší by bylo, kdyby domky postavili přímo těžaři. Kdo bude chtít dům vykoupit, musí dostat tržní cenu,“ uvedl Hanzel.

Sobol uvedl, že doly by místním lidem nabídly odkup nemovitostí, výstavbu nového bydlení nebo průběžné odstraňování následků hornické činnosti, pokud by jejich domy byly na okraji těžebního prostoru. „Aby těžba v některé z těchto lokalit začala, musíme se nejprve dohodnout s městem, s obyvateli a majiteli nemovitostí v konkrétním území, se státem, který bude posuzovat studii EIA o vlivu na životní prostředí,“ uvedl mluvčí OKD.

OKD je velký zaměstnavatel, těžba pod Starým Městem možná

Důvodem, proč Karviná připouští těžbu pod Starým městem, je především skutečnost, že doly řadu obyvatel města zaměstnávají. „Na šachtách je zaměstnaných 3500 lidí z Karviné, živí své rodiny, přímo závislých na výdělcích z šachet je 14 000 obyvatel,“ vysvětlil primátor. Dodal, že další lidé pracují u dodavatelů OKD, a pokud by za těžbu nebyla žádná náhrada, přišly by o živobytí desítky tisíc lidí.

Město chce také jasné záruky ochrany investic v průmyslové zóně Nové Pole ve Starém Městě. Mluvčí Karviné Šárka Swiderová uvedla, že zónu vybudovalo město z vlastní iniciativy a pracuje tam přímo 1600 lidí převážně z Karviné. „Naším cílem je, abychom průmyslovou zónu neovlivnili, samozřejmě budeme jednat se všemi firmami, které v zóně působí,“ sdělil mluvčí OKD.

OKD - jediná firma v Česku, která těží černé uhlí

OKD nyní těží uhlí na pěti místech. Důl Karviná má závody ČSA v Karviné-Dolech, kde se těží ve směru na Doubravu a odkud by se těžilo i v karvinském Starém Městě, a závod Lazy, který těží v oblasti Orlové. Těžba z dolů Darkov a ČSM, které jsou oba ve Stonavě, směřuje do Stonavy a jejího okolí. Jediná aktivní šachta OKD, která není na Karvinsku, je Důl Paskov na Frýdecko-Místecku, odkud míří těžba do okolí Staříče a frýdecko-místecké části Chlebovice.

Geologické zásoby černého uhlí v činných dolech v revíru OKD podle Sobola přesahují 2,4 miliardy tun. Nynější technologie z nich umožňují vytěžit asi 655 milionů tun. Podle mezinárodně uznávané klasifikace JORC, jež hodnotí zásoby nerostů, má OKD 217 milionů tun ověřených zásob uhlí, ke kterým je přístup ze současných míst. To pro společnost představuje živnost asi na 20 let.

Minulý měsíc společnost oznámila záměr prozkoumat zásoby uhlí a plynu v okolí Frenštátu pod Radhoštěm v Beskydech. Chce tak získat informace pro budoucí rozhodování o těžbě. Okolní obce to odmítají. Důl Frenštát existuje od 80. let minulého století, ale uhlí se v něm nikdy netěžilo. Teď je zakonzervovaný.

OKD je jedinou firmou v ČR, která těží černé uhlí. V roce 2010 vytěžila 11,2 milionu tun uhlí, což bylo o zhruba 600 000 tun více než v předchozím roce. Čistý zisk společnosti vzrostl na 6,32 miliardy korun.