Qantas částečně obnovil provoz svých letadel

Sydney - Australská letecká společnost Qantas Airways dnes částečně obnovila své letecké služby. Plný provoz bude podle australské vlády zajišťovat od středy. Oznámení přišlo poté, co australský arbitrážní soud nařídil společnosti, která je dlouho ve sporu s odbory kvůli pracovním podmínkám a mzdám, aby zrušila odstávku letadel zavedenou v sobotu. Soud s cílem ukončit několikatýdenní narušování letů Qantas Airways zároveň zakázal odborům pokračovat v nátlakových akcích proti vedení společnosti, a to včetně stávek.

V neděli se předpokládalo, že většina letů bude po rozhodnutí soudu obnovena již za několik hodin. Nakonec se tak po 44hodinovém zastavení provozu stalo dnes ve 14:00 místního času (4:00 SEČ). První letadlo vzlétlo ze Sydney na cestu do Los Angeles.

Qantas zastavil všechny domácí i zahraniční lety kvůli přetrvávajícím sporům s odbory v sobotu. Zablokoval tak na 500 letů, na které se po světě chystaly desítky tisíc cestujících.

Do sporu se musela vložit australská vláda. Svolala mimořádné zasedání arbitrážního soudu, který pak obnovu leteckých služeb aerolinkám nařídil. „Je to vítězství všech cestujících, kteří se nemohli vrátit domů. Je to vítězství jednoho milionu Australanů, kteří pracují v cestovním ruchu,“ uvedla australská premiérka Julia Gillardová.

Australská vláda vyjádřila obavy, že spor v Qantasu může mít špatný dopad na australskou ekonomiku. Každý den létá spoji Qantasu zhruba sedmdesát tisíc cestujících. Ti od soboty zůstali na letištích po celém světě a snažili se přeorganizovat další cestu. Qantas už v uplynulých týdnech musel přesouvat a měnit lety kvůli protestům zaměstnanců zapojených ve třech odborových svazech.

Odbory už nesmí tlačit na vedení aerolinek

Soud zatlačil i na opačnou stranu barikády. Odborům a zaměstnancům zakázal pokračovat v nátlaku na společnost. Právě časté stávky a vleklé spory dovedly vedení Qantasu k takto radikálnímu řešení. Spor ale není zdaleka u konce. Odboráři a představitelé aerolinek teď mají tři týdny na to, aby se dohodli, jinak spor rozsoudí nezávislí arbitři.

Alan Joyce, generální ředitel Qantas Airways:

„Omlouváme se všem cestujícím, na které opatření dopadlo. Ale společnost neměla jinou možnost, protože odborářské akce týden co týden narušovaly běžný provoz a odbory daly najevo, že v nich budou pokračovat.“


Qantas jsou druhé nejstarší aerolinky na světě. Založeny byly v Queenslandu v roce 1920. Společnost dopravuje své klienty do 81 destinací na pěti kontinentech. Do Česka nelétá.

Stávka ochromila i Air France

Také leteckou společnost Air France ochromila stávka letušek a stevardů. Protesty tam trvají už třetí den v řadě. České aerolinie výpadky letů řeší navýšením kapacity vlastních linek z Prahy do Paříže. Stávka má trvat do středy. Palubní personál protestuje proti rozhodnutí snížit počet posádek na určitých linkách. Air France se dostala do ztráty 200 milionů eur a začala razantně šetřit.