Obchodníci na Halloweenu vydělali, krize se jich nedotkla

New York - Milióny lidí dnes slaví Halloween - anglosaský lidový svátek. Tradici má zejména v Americe. Tamní lidé za strašidelné převleky a cukrovinky pro děti utratí v přepočtu až 7 miliard korun.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Marc O´Sullivan

Hroby, pavouci, lidské kostry a další strašidelné rekvizity - tím vším si lidé zdobí domy už řadu let. „Lidem se náš dům začal líbit, takže jsme přidávali další a další věci. Až se to trochu vymklo kontrole. Jenom za cukrovinky jsme zaplatili asi 400 dolarů,“ vypráví Jeannie Finlayová, Halloweenská nadšenkyně. 

Lidé utrácí více než loni

I přes ekonomickou krizi v celém světě, utrácejí Američani za svátek starých Keltů více než loni. Průměrný Američan zaplatí za dekorace a kostýmy v přepočtu téměř 1 300 korun, což je přibližně o necelou stokorunu více než v minulém roce. 

V Česku Halloween zatím tradici nemá. Přesto se na tento svátek i v tuzemsku koná řada kulturních akcí a obchodníci se snaží z jeho rostoucí popularity těžit v podobě takzvaných halloweenských slev nebo prodejem tématických předmětů. 

Video Halloweenu se krize nedotkla
video

Halloweenu se krize nedotkla

0Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem „Trick or treat“ (koledu, nebo vám něco provedu) a koledují o sladkosti. Svátek se slaví v anglosaských zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a na Novém Zélandu. Halloween vznikl z křesťanských oslav svátku Všech svatých a pravděpodobně i z předkřesťanského keltského svátku Samhain – obdoby našeho Nového roku. Název vznikl zkrácením anglického "All-Hallow-eve", tedy Předvečer Všech svatých.