Nepoctiví pouliční prodejci podvádějí s krémem

Praha - Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) varuje před nepoctivými pouličními prodejci, kteří používají v Česku nový trik. Především starším a důvěřivým ženám nabízejí za jednu korunu údajně léčivý krém, za který ovšem ve skutečnosti požadují zaplatit 4650 korun. Sdružení už eviduje několik stížností na tyto prodejce.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Christian Hough

Podle poradkyně SOS Marcely Tomaščákové tito nepoctiví prodejci operují v několika českých městech, navíc byli viděni také v okolí nemocnic. Po dlouhém přesvědčování o výhodnosti nabídky krému za jednu korunu lidem předloží k podpisu předtištěný formulář, který prezentují jako bezvýznamné potvrzení o převzetí krému, souhlas se zpracováním osobních údajů či jako souhlas se zasíláním katalogu s kosmetikou. Po podpisu se k zákazníkům zpravidla nedostane  kopie formuláře.

SOS varuje, že formulář je ve skutečnosti smlouva o členství v „drogerijním klubu“, která spotřebitele zavazuje do 30 dní od podpisu smlouvy zaplatit za aktivační kód 4650 korun. „SOS spatřuje v takovém jednání obchodních zástupců jednoznačně nekalou obchodní praktiku. S ohledem na to zvážíme podání podnětu příslušným státním dozorovým orgánům,“ prohlásila Tomaščáková.

Smlouvu lze považovat za neplatnou, jelikož spotřebitel byl při podpisu formuláře záměrně uveden v omyl. Lidé, kteří smlouvu podepsali, se mohou obrátit na poradny SOS. Pokud od podpisu formuláře neuplynulo více než 14 dní, tak lze od této smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele odstoupit podle zákona.