Do české pokladny proudí stále méně peněz, i evropských

Praha - Ekonomické problémy Evropy dopadají i na Česko. Schodek státního rozpočtu se v říjnu sice snížil o 14 miliard na 91,5 miliardy korun, výběry daní však klesají a problémy má i čerpání peněz z evropských fondů. Navíc příští rok bude stát bojovat s prudkým oslabením hospodářského růstu a nevyhne se ani dalším škrtům.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Henryk T. Kaiser

Podle ministerstva by měl očekávaný zhruba 20miliardový propad daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení být vykompenzován úsporami na straně výdajů, například u výdajů na státní dluh. „I tak je ale třeba vidět, že v řadě příjmů je rozpočet pod plánem. Vybralo se méně na dani z příjmu fyzických osob, vybírá se méně na dani z příjmu právnických osob, na pojistném,“ vysvětluje hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. 

Strážce státní kasy Miroslav Kalousek předpokládá, že mu na výběru daní bude za celý letošní rok chybět 20 miliard korun. Navíc připouští, že na dodržení schodku státního rozpočtu 135 miliard mu budou chybět peníze z Evropské unie: „Je docela dobře možné, že některé platby z EU budou zadrženy. V takovém případě aktuální účetní saldo státního rozpočtu by bylo vyšší.“ 

„Myslím si, že se budeme pohybovat v rozmezí 140 až 150 miliard,“ říká k rozpočtu analytik Raiffeisen Bank Václav Franče. Ministr Kalousek se škrty nepočítá, ovšem jen prozatím. „Ostře sledujeme situaci příštího roku a ja nevylučuji, dokonce považuji za pravděpodobné, že budeme muset začátkem příštího roku přijít s řadou nepopulárních a mimořádných opatření,“ míní šéf resortu. 

Video Reportáž Jana Černého
video

Reportáž Jana Černého

Michal Hašek, místopředseda ČSSD 

„Vláda nemá žádnou proaktivní ekonomickou politiku, ona naopak svými rozpočtovými škrty a kombinací daňových opatření dusí ekonomiku.“ 


Vláda už připustila, že bude muset kvůli pomalé ekonomice přepracovat i návrh rozpočtu na příští rok. Kabinet proto sestaví hned několik variant, které připadají v úvahu, a na základě toho, jaká situace bude v lednu, se státní účet předělá.