Agrární dotace bude o 2,2 miliardy vyšší než loni

Praha – Dle ministerstva zemědělství dostanou čeští zemědělci v rámci jednotné platby na plochu zemědělské půdy (SAPS), která je základní agrární dotací, zhruba 16,5 miliardy korun. Oproti minulému roku to bude o 2,2 miliardy víc. Přímé platby pro Česko a další země, které do EU vstoupily v roce 2004 a později, rok od roku rostou – přesto však stále zaostávají za dotacemi ve starých unijních státech.

Proč nejsou dotace pro všechny země stejné

0"Je to proto, že přímé platby pro nové členské státy EU se postupně zvyšují. V roce 2011 mají čeští zemědělci nárok na 80 procent z částky, kterou dostávají farmáři ve starých členských zemích. V roce 2012 obdrží 90 procent a plného vyrovnání se dočkají v roce 2013," uvedl ministr zemědělství Petr Bendl.


Kolik farmáři dostanou

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který v Česku dotace vyplácí, začne vydávat od příštího týdne rozhodnutí. Výplaty poputují k farmářům od 1. prosince, což je oficiální termín stanovený Evropskou unií. Na hektar obhospodařované půdy tuzemské zemědělské podniky obdrží 4686,50 Kč. Loni sazba činila 4060 Kč. Farmáři letos zaslali fondu takřka 27 000 žádostí o dotace - zhruba o 1000 víc než loni.

Jako první začal SZIF v polovině října vyplácet peníze farmářům hospodařícím v takzvaných méně příznivých oblastech. Na účty těchto zemědělců již doputovalo 1,5 miliardy korun z celkových 2,7 miliardy Kč. „Předpokládám, že do konce roku bude tato dotace v podstatě vyplacena všem žadatelům o toto opatření. Včasná výplata evropských peněz je a vždy bude jednou z mých nejzásadnějších priorit v pozici ministra zemědělství,“ řekl Bendl.

Farmářský trh
Zdroj: ISIFA/VLA
Autor: Martin Divíšek

Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU v roce 2004 a později, pobírají na dotacích z EU stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. Úrovni dotací ve starých členských státech se tuzemští farmáři ale mohou přiblížit díky dorovnání z národního rozpočtu.

Na základě smluv podepsaných před vstupem ČR do EU mají čeští zemědělci pro letošní rok nárok na dorovnání až 4,8 miliardy korun. Ministerstvo zemědělství má ovšem nyní k dispozici zhruba jen 1,3 miliardy na takzvané citlivé komodity. Mezi ně patří například chov přežvýkavců, pěstování brambor na škrob a produkce chmele. Úřad našel peníze ve vlastním rozpočtu. Ministerstvo financí pro letošní rok v rámci úsporných opatření resortu zemědělství nedalo na dorovnávací platby ani korunu.

Bendl se pokusí peníze pro zemědělce ještě vyjednat

„Doufám, že se mi podaří peníze pro naše zemědělce získat i přesto, že jednání probíhají již v samém závěru fiskálního roku, kdy je jakákoliv změna velmi obtížná,“ řekl ministr zamědělství.