Budvar prohrál v Rakousku, americký Bud tam smí prodávat

Vídeň - Americká společnost Anheuser-Busch smí na rakouském trhu prodávat své pivo pod značkami Bud a American Bud. Rozhodl o tom dnes rakouský nejvyšší soud, čímž ukončil 12letý spor mezi Anheuser-Busch a českou firmou Budějovický Budvar. Ten si chtěl vymoci zákaz prodeje amerického piva pod značkou Bud s odvoláním na rakousko-českou dohodu o ochraně značek z roku 1976. Podle rakouského deníku Kurier byl spor v Rakousku definitivně ukončen. Podle mluvčího Budvaru Petra Samce pivovar nyní zvažuje, jak bude na vzniklou situaci reagovat.

Český pivovar si už v roce 1999 u obchodního soudu ve Vídni vymohl prozatímní nařízení o zákazu užívání značky Bud u amerického piva, což později potvrdily soudy vyšší instance. Po následujících dlouholetých soudních sporech nyní rakouský nejvyšší soud stížnost Budvaru pravomocně odmítl. Soud se přitom odvolává na rozhodnutí soudního dvora EU, jenž konstatoval, že nad bilaterální dohodou z roku 1976 stojí evropské právo.

Petr Samec, mluvčí Budvaru 

„Naši právníci se tím zabývají a teprve uvidíme, jaké zaujmeme k celému sporu stanovisko.“


V příslušném evropském registru chráněných značek odvozených od místa původu Bud nefiguruje. Jsou v něm zapsány jen názvy jako Budějovické pivo a Českobudějovické pivo. I podle rozhodnutí Evropského soudního dvora z roku 2003 se přitom v Rakousku nemohlo prodávat pivo společnosti Anheuser Busch pod značkou American Bud.

Budějovický Budvar byl založen v roce 1895 v Českých Budějovicích, německy Budweis. Anheuser-Busch začal pivo s názvem Budweiser vařit roku 1876. Oba pivovary bojují o značku Budweiser a její různé obměny, jako je Bud, více než sto let. Většina sporů je z nedávných let, kdy Budvar zvýšil export.