Portugalsko žádá mírnější podmínky čerpání záchranného úvěru

Lisabon – Portugalsko, které je v současné době zasaženo hospodářskou recesí, chce volnější podmínky čerpání dohodnutého záchranného úvěru. Řekl to premiér Pedro Passos Coelho, podle něhož ale další finanční pomoc není třeba. Portugalsko se po Řecku a později Irsku stalo třetí zemí eurozóny, která požádala o zahraniční finanční pomoc. Tu čerpá ve výši 78 miliard eur (asi dva biliony korun).

Zdroj: ISIFA/ Rex Features Autor: Martin Lee

„My potřebujeme flexibilnější podmínky pro zavádění záchranného programu, nikoliv nový program,“ zdůraznil premiér. Portugalsko před půl rokem požádalo o finanční pomoc, neboť náklady na obsluhu jeho dluhu vystoupaly nebezpečně vysoko. Vzhůru je vytlačily obavy trhů z příliš vysokého zadlužení země.

Portugalsko utahuje opasky, doplácí ale na faktory mimo svou kontrolu

Portugalská ekonomika je nyní v recesi a tamní vláda očekává, že země hospodářskému propadu neunikne ani příští rok. Podepíší se na tom hlavně úsporná opatření, která teď vláda zavádí. Kvůli nim stát méně utrácí a ruší pracovní místa ve státní správě, což se odrazí v poklesu poptávky, a následně i ve slabším hospodářském růstu. Úsporná opatření jsou ale jednou z podmínek čerpání zmíněné zahraniční pomoci.

Portugalsko doplatilo také na řecké plány vypsat referendum, ve kterém by občané rozhodovali o přijetí další zahraniční pomoci. Na středeční aukci krátkodobé úroky z portugalských dluhopisů vzrostly na rekordní úroveň od zavedení eura. Ještě víc to povzbuzuje negativní nálady v řadách obyvatelstva, které je nuceno utahovat opasky. „Řecko nás poškozuje. My také platíme státní účet Řecka,“ míní Antonio Coelho, majitel obchodu v Lisabonu. Kromě Portugalska doplácí na rozmary řecké vlády také Španělsko.