Spuštění daňové reformy se zřejmě odloží

Praha – Spuštění daňové reformy, kterou chystá koalice v souvislosti se zavedením jednoho inkasního místa, se zřejmě posune o rok – na leden 2014. Na konečné podobě zákona, který je ve sněmovně před druhým čtením, poslanci stále nemají shodu. Věci veřejné nadále nesouhlasí se zrušením daňového zvýhodnění stravenek a předloží i další pozměňovací návrhy k vládnímu návrhu. Možnost, že by se mohlo hýbat s termínem spuštění daňové reformy, připustil včera premiér Petr Nečas. Podle ministra financí Miroslava Kalouska jde jen o odklad účinnosti legislativy, ale ne její platnosti, která by měla začít běžet už příští rok.

„Úvaha o roku 2014 je úvaha motivovaná nikoliv politicky, ale čistě legislativně technicky. Ukazuje se, že spuštění jednotného inkasního místa bude skutečně možné až od 1. ledna 2014,“ upozornil Nečas. „Nejedná se o odklad schvalování zákonů, ani se dokonce nejedná o odklad data jejich platnosti. Jak v případě jednotného inkasního místa, tak reformy přímých odvodů, nepřesně a zjednodušeně nazývané daňová reforma, nebo důchodové reformy se snažíme, a zcela jistě toho dosáhneme, abychom ty zákony schválili tak, aby platily od nového roku 2012,“ prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek.

Kalousek dodal, že expertní diskuze se v poslední době vede o datu účinnosti, a to k 1.1.2013 nebo 1.1.2014. Důvodem podle ministra je, že nyní dochází k rozsáhlé rekodifikaci dvou systémů – občanského a daňového práva. Ty jsou mezi sebou významně propojeny a ovlivňují se. Občanský zákoník přitom ještě nebyl schválen, a proto by mohlo dojít k velké právní nejistotě, doplnil ministr.

Podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka koalice k odkladu daňové reformy směřuje, závaznou dohodu v této věci ale prý ještě neučinila. Posun chystaných změn v daních na rok 2014 naznačil už ve čtvrtek premiér Petr Nečas a dříve i Kalousek.

Michal Babák: „Předběžně jsme se domlouvali vzhledem k tomu, že pravděpodobně bude i občanský zákoník až od roku 2014 a bude lepší začít s daňovou reformou také od 1. 1. 2014.“


Je pravděpodobné, že i po případném schválení zavedení jednoho inkasního místa a dalších změn v daních bude koalice v příštím roce tyto plány měnit podle hospodářské situace.

0„V takové chvíli nestojí za to krvavě vyhrotit v koalici debatu o tom, jak budou daně vypadat v roce 2014 a je možné i schválení celé té normy brát jako určitý podvozek, aby se mohlo připravovat jednotné inkasní místo, ladit občanský zákoník. Evropa nás bude nutit k úpravě parametrů v dnes debatované reformě,“ říká Vít Bárta, předseda poslaneckého klubu VV.


Žádný posun v projednávání sporných bodů se zatím nekonal

Poslanci se dostali do situace, kdy budou všechny strany pokládat do druhého čtení řadu pozměňovacích návrhů a teprve poté, co budou návrhy pospolu, se začne vytvářet určitá jejich kombinace, která půjde do třetího čtení na další schůzce K9.

Video Komentář Miroslava Kalouska
video

Komentář Miroslava Kalouska