Motorola byla u německého soudu úspěšná

Německo - Americká společnost Motorola Mobility uspěla před německým soudem s žádostí o vydání předběžného opatření proti svému rivalovi, americké společnosti Apple. Opatření zakazuje Applu prodávat na německém trhu všechna bezdrátová zařízení, která jsou v kolizi s dvěma patenty Motoroly. Podle Applu jde ale o procedurální krok, který firmě prodej v Německu neznemožní. Spor byl zajímavý v tom, že zástupci Applu se k soudu vůbec nedostavili.

Z důvodu absence zástupců z Applu, soud v Mannheimu žádosti Motoroly vyhověl automaticky. Verdikt se výslovně nezmiňuje o žádných produktech Applu, teoreticky by ale nejvíc mohl ovlivnit přístroje iPhone a iPad. Pokud by Apple nerespektoval soudní nařízení, mohl by zaplatit pokutu 250 000 eur (asi 6,2 milionu Kč).

Dle Applu se jedná jen o procedurální rozhodnutí a nemá nic společného s meritem věci. Na prodej výrobků či podnikání výrobků v Německu to prý nebude mít vliv. S žádnými negativními dopady nepočítá ani společnost Vodafone, která na svém německém webu nabízí přístroje iPhone 4S a iPad 2. Verdikt se podle mluvčího Applu vztahuje na společnost Apple Inc, což je mateřský podnik v USA. V Německu působí jeho evropská součást.

Apple vede v celém světě řadu sporů o patenty a většinou se mu daří vítězit. V Německu a v Austrálii například soudy vyhověly žádosti o vydání předběžného opatření ve sporu s jihokorejskou společností Samsung. Minulý týden nicméně Apple neuspěl se stížností proti malé španělské společnosti, které chtěl zabránit v prodeji tabletů se systémem Android.