V horizontu pěti let se budeme mít hůř, míní Češi

Praha – Téměř tři pětiny lidí si myslí, že bude za pět let hospodářská situace v České republice horší než dnes. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM. Očekávání lidí jsou podle agentury nejpesimističtější za posledních 18 let. Výrazně horší vývoj do budoucna předpokládají stoupenci levicových stran.

Zlepšení hospodářské situace předpokládá jen asi každý sedmý Čech. Celkem 58 procent lidí oproti tomu tvrdí, že za pět let bude hospodářská situace v Česku horší než dnes. Jedná se přitom o největší podíl od roku 1993. Dosud nikdy neočekávalo zhoršení v pětiletém výhledu více než 50 procent lidí.
   
Zlepšení hospodářství předpokládá 14 procent dotázaných, od minulého průzkumu jejich podíl klesl o osm procentních bodů. Podle 28 procent bude situace stejná jako dnes.

České bankovky
Zdroj: isifa/Lidové noviny
Autor: Ondřej Němec

Zhoršení životní úrovně své domácnosti v příštích pěti letech předpokládá 44 procent účastníků průzkumu, 15 procent čeká, že si polepší, 41 procent má za to, že životní úroveň jejich domácnosti zůstane stejná. Od loňského dotazování se podíly odpovědí příliš nezměnily.

Starší a levicově zaměřená část společnosti je pesimističtější
   
Pesimistická očekávání častěji vyjadřovali příznivci levicových stran a lidé, kteří svou životní úroveň hodnotí jako špatnou. Podíl pesimistů je vyšší také mezi starší generací. Průzkumu, který se uskutečnil od 7. do 15 října, se zúčastnilo 1 277 lidí.