HSBC varuje, že by mohla opustit Británii

Londýn - Největší evropská banka, britská HSBC, dnes varovala, že by kvůli novým regulačním předpisům mohla odejít z Británie. Instituce zároveň zveřejnila čtvrtletní hospodářské výsledky, které zaostaly za očekáváním analytiků. Následně se akcie společnosti propadly o více než šest procent.

Nové britské regulační předpisy by mohly HSBC stát až 2,5 miliardy dolarů ročně. Banka upozornila, že takto vysoké náklady by ji mohly přinutit k odchodu z Británie. Vzápětí dodala, že rozhodnutí ohledně možného přesunu svého ústředí do zahraničí, například do Hongkongu, učiní nejdříve v příštím roce.

Banku poškodila makroekonomická, regulační i politická nejistota

Podle HSBC poškozují dluhové problémy v Evropě hospodářský růst v ostatních částech světa. „Bankovní sektor čelí významným problémům,“ prohlásil generální ředitel společnosti Stuart Gulliver. „Pokračující makroekonomická, regulační a politická nejistota, a to zejména v Evropě, ve čtvrtletí negativně ovlivnila výkon našeho odvětví,“ doplnil.

Čistý zisk HSBC ve třetím čtvrtletí stoupl o dvě třetiny na 5,2 miliardy dolarů (97 miliard korun) díky účetnímu příjmu souvisejícímu s přehodnocením dluhů. Ovšem základní hrubý zisk klesl o více než třetinu na tři miliardy dolarů.