Střechy se opět mohou začít pokrývat solárními panely

Praha - Více než rok a půl bylo téměř nemožné dát si na střechu rodinného domku solární panely. Nyní ale příznivci solární energie dostávají novou šanci. Distribuční společnosti totiž začaly k síti připojovat první úspěšné žadatele. Šanci na připojení do sítě však mají jen malé střešní elektrárny. Solární panely na loukách a polích už přibývat nebudou.

Když si chtěli majitelé domů ještě před rokem dát solární panely na střechu, s žádostí o jejich zapojení do sítě neuspěli. Kvůli solárnímu boomu z minulých let byl vyhlášen stop stav a distribuční firmy žádosti rovnou zamítaly. Když lidé před pár týdny zažádali znovu, tentokrát se k nim mohla dostat kladná odpověď. 

Pavel Čapek, úspěšný žadatel o připojení

„Díky tomu, že budu mít na střeše solární panely, ušetřím 200 až 500 korun měsíčně.“ 


Nyní distribuční společnosti opět začaly žádosti posuzovat. „Pozastavili jsme příjímání, lépe řečeno posuzování žádostí, protože nebylo jasné, nakolik síť akceptuje nové fotovoltaické elektrárny. Teď došlo k dalšímu rozhodnutí,“ přiblížil mluvčí PRE Petr Holubec. Důvodem je, že síť má stále ještě volnou kapacitu. 

Podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Pavla Vlčka však platí, že od podzimu letošního roku se musí každá žádost pečlivě vyhodnotit. Rozhoduje přitom nejenom výkon, ale i lokalita. 

Žadatelé neuspěli zejména u ČEZu

Zatímco společnost PRE už několik povolení vydala, u ČEZu zatím neuspěl nikdo. „Evidujeme zhruba 300 žádostí, které šly na ČEZ, a z toho tři sta bylo zamítnutých,“ vysvětluje Aleš Spáčil z České průmyslové fotovoltaické asociace. Za zamítnutím podle stojí podle ředitelky komunikace ČEZu Bohdany Horáčkové to, že žádosti posuzované v posledních týdnech nesplnily podmínky pro připojení.