Sobotka nařídil senátorům ČSSD, aby změnili platnost daňové reformy

Praha - Senátoři ČSSD dostali od svého šéfa Bohuslava Sobotky za úkol změnit v horní komoře daňovou reformu tak, aby začala platit až po parlamentních volbách. Sociální demokraté toto odložení účinnosti reformy prosazovali už v Poslanecké sněmovně, vláda však hovoří jen o možnosti odložit ji na počátek roku 2014.

Vládní daňová reforma ruší koncept superhrubé mzdy a od příštího roku má zavést nové zdanění hazardu. Reformu sněmovna schválila ve středu. Přes odpor ODS a TOP 09 prosadila opozice a vládní Věci veřejné zachování daňového zvýhodnění stravenek. Soubor sedmi desítek novel nyní dostane k projednání právě Senát.

Jelikož parlamentní volby by se měly v řádném termínu konat na jaře 2014, ČSSD už dříve navrhovala, aby nové daňové zákony platily až od roku 2015.

S výslednou podobou reformy není spokojeno více stran. O jejích nedostatcích přitom hovoří i předseda vlády Petr Nečas (ODS). Nejednotné hlasování poslanců vládních stran navíc výrazně zhoršilo vztahy v koalici.

Ve sněmovně v rámci jednání o reformě prošlo i vyšší zdanění hazardu, po hlasování se mají odvody dělit na třetiny mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely. Podle ČSSD je přitom důležité, aby se takto získané peníze anonymně nerozplynuly ve státním rozpočtu, ale skutečně přes účty obcí a ministerstva školství putovaly na podporu sportu.

Video Brífink ČSSD k vládním reformám
video

Brífink ČSSD k vládním reformám