Souboj o EMI vyhrály Universal Music a Sony

New York/Paříž – O britské hudební vydavatelství EMI se podělí společnosti Universal Music a Sony. Obě firmy v aukci pořádané vlastníkem EMI, americkou bankou Citigroup, na poslední chvíli trumfly nabídky konkurenčních uchazečů Warner Music a BMG Music Publishing. Citigroup za obě části EMI dostane podle agentury Reuters 4,1 miliardy dolarů (77 miliard korun). Svou část transakce potvrdila mediální společnost Vivendi, která je majitelkou Universal Music.

Konsorcium vedené Sony by mělo za divizi hudebních katalogů dát 2,2 miliardy dolarů. Universal pak koupí nahrávací divizi EMI za 1,9 miliardy.

Ještě minulý týden přitom v souboji o nahrávací aktivity EMI vyhrávala Warner Music, zatímco za katalogy nabízela nejvíc BMG. Warner Music však překvapivě z aukce odstoupila, protože se nedohodla na podmínkách převzetí penzijních závazků EMI. Universal Music pak ještě zvýšila nabídku. Sony na poslední chvíli překonala nabídku BMG s pomocí švýcarské banky UBS. Ta poskytla firmě úvěr přes jednu miliardu dolarů, uvedl zdroj.

Citigroup převzala kontrolu nad britským hudebním vydavatelstvím EMI letos v únoru, kdy jej převzala od zadlužené britské společnosti soukromého kapitálu Terra Firma Capital Partners. Citigroup dávala najevo, že si nechce EMI ponechat delší dobu. EMI je domovskou nahrávací společností pro skupiny Pink Floyd, Coldplay, The Beatles a desítky dalších umělců.