Záplavy v Thajsku způsobí nedostatek harddisků na trhu

Bangkok - Záplavy, které v Thajsku připravily o život více než 530 lidí, zřejmě způsobí vážné problémy na trhu s počítačovou technikou. Podle serveru PCmag.com se v nejhorším případě může počet harddisků na trhu v prvním čtvrtletí příštího roku propadnout až o 20 procent. Povodňová situace v Bangkoku a okolí se příliš nezlepšuje. Voda by mohla ještě stoupat a meteorologové navíc předpovídají přívalové deště.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Vladimír Šimíček

V Thajsku bylo v první polovině letošního roku vyrobeno 40 až 45 procent všech světových harddisků. Přibližně polovina výrobních kapacit byla ale zasažena povodněmi, které tuto asijskou zemi sužují od července. Některé továrny jsou zcela zatopeny, jiné musely výrazně omezit výrobu kvůli špatné dostupnosti a častým výpadkům elektřiny.

Podle serveru PCmag.com je výpadek harddisků na trhu na počátku příštího roku nevyhnutelný. Situace se podle serveru stabilizuje až kolem poloviny roku.

Katastrofální povodně způsobily škody za miliardy dolarů. Bangkok by měli v příštím týdnu navštívit generální tajemník OSN Pan Ki-mun a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, kteří budou s premiérkou Jinglak Šinavatrovou jednat o možné pomoci Thajsku.

Voda bude v Bangkoku ještě stoupat

Povodňový stav se severně od Bangkoku začíná pomalu zlepšovat, v hlavním městě ale trvá nebezpečí. Premiérka dnes varovala, že provizorní zábrany z pytlů s pískem postup povodně do centra Bangkoku nezastaví, ale pouze zpomalí. Ve středu města by tak voda mohla vystoupat až do výšky 30 centimetrů.

Na některých předměstích thajské metropole je přitom situace výrazně horší, ulice jsou zde zaplaveny až do výšky dvou metrů. Meteorologové navíc varují, že v pěti provinciích na jihu Thajska hrozí v nejbližších dnech přívalové deště. Ty by zde způsobily další záplavy.